Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.08.2018, 20:24

Izrael zadržal pri pobreží Gazy loď s aktivistami proti námornej blokáde

Blokádu Pásma Gazy zaviedli Izrael a Egypt v roku 2007 potom, čo oblasť ovládlo hnutie Hamas.

Izrael zadržal pri pobreží Gazy loď s aktivistami proti námornej blokáde
Zdroj: Reuters

Izraelské námorníctvo dnes oznámilo, že zadržalo pri pobreží palestínskeho Pásma Gazy loď s aktivistami protestujúcimi proti blokáde tejto palestínskej enklávy. Ide už o druhé zadržané protestné plavidlo za necelý týždeň, informovala agentúra AFP.

Izraelská armáda spresnila, že zadržaná motorová plachetnica sa plavila pod švédskou vlajkou, niesla názov Sloboda pre Gazu a na jej palube sa nachádzalo 12 osôb. Zadržaná vraj bola "v súlade s medzinárodnými zákonmi" a bola eskortovaná do prístavu Ašdod na juhu Izraela.

Cestujúci na lodi sú väčšinou zo Švédska, ale aj Nemecka, Británie, Španielska, Francúzska a Kanady. Všetci budú posadení do lietadiel mieriacich do ich krajín, uviedla hovorkyňa izraelského imigračného úradu.

Zadržaná plachetnica viezla hlavne lieky a zdravotnícke potreby a dvaja z jej cestujúcich sú novinári, povedal predstaviteľ skupiny Ship to Gaza (Loď do Gazy), ktorá plavbu zorganizovala.

Minulú nedeľu zadržali izraelskí námorníci pri brehoch Pásma Gazy loď Awda (arabsky Návrat). Tá niesla nórsku vlajku a na palube mala 22 osôb.

Blokádu Pásma Gazy zaviedli Izrael a Egypt v roku 2007 potom, čo oblasť ovládlo hnutie Hamas. Blokáda a konflikt Hamasu s Izraelom spôsobili ekonomickú krízu na tomto území. Podľa Úradu OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) je okolo 80 percent zo zhruba dvoch miliónov obyvateľov Pásma Gazy odkázaných na medzinárodnú pomoc.

Izrael zdôvodňuje námornú blokádu Pásma Gazy snahou zabrániť dodávkam zbraní militantom v pásme, vrátane vládnuceho hnutia Hamas. Opakovane pritom zdôrazňuje, že všetky humanitárne dodávky pre obyvateľov môžu byť dopravené do Pásma Gazy cez izraelský prístav Ašdod.

Palestínčania v Gaze protestujú od konca marca proti zlým životným podmienkam a žiadajú možnosť vrátiť sa na územia, ktoré boli domovom ich predkov, ale ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v Izraeli. Od začiatku protestov 30. marca izraelská paľba usmrtila už 156 Palestínčanov. Zabitý bol za tú dobu jeden izraelský vojak.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.