Konečne sa prvý raz za celú dlhú históriu astronómie hvezdárom podarilo zobraziť hviezdu podobnú nášmu slnku nie ako žiariaci bod, ale ako kotúčik s detailmi na povrchu. Až dosiaľ to nebolo možné pre obrovskú vzdialenosť i tých najbližších cudzích sĺnk. Vyfotografovanou hviezdou bol Altair zo súhvezdia Orla na severnej hviezdnej oblohe, vzdialený od našej slnečnej sústavy sedemnásť svetelných rokov. "Je to významný míľnik pre ďalší výskum hviezd," vyhlásil pri tejto príležitosti profesor Harold McAliser z Centra pre astronómiu s vysokým rozlíšením (ChARA) na Georgia State University. "Otvára nám to široké možnosti na ďalšie skúmanie cudzích sĺnk." Tiež Ming Zhao z Michiganskej univerzity, jeden z vedcov, ktorí získali snímku, tvrdí, že je to iba začiatok ďalších prevratných objavov. "Jedno z možných pokračovaní tejto cesty môže viesť aj k zobrazovaniu povrchu planét pri iných hviezdach," dodáva Zhao.
Novo vyfotografovaný Altair sa podobá nášmu Slnku. Je "iba" asi dvakrát väčší, má však podstatne vyššiu povrchovú teplotu. Zrodil sa tiež oveľa neskôr ako naša sústava. Už v roku 1924 astronóm Higo von Zeipel pomocou nepriamych metód zistil, že Altair rýchlo rotuje. Z toho predpovedal, že bude mať spľasnutý tvar. Na základe neskorších pozorovaní sa zistilo, že jeho rotácia je približne 60-krát rýchlejšia než nášho Slnka.
Zobraziť Altair ako plôšku sa podarilo pomocou tzv. infračerveného interferometra. Ide vlastne o niekoľko ďalekohľadov prepojených pomocou optických vlákien a počítačovej techniky do navzájom usporiadanej sústavy. "Je to nový nástroj, ktorý nám otvára dosiaľ netušené pohľady do vesmíru," vyhlásil vedúci vedeckého tímu John Monnier. "Teraz budeme môcť overovať teórie o tom, ako vlastne fungujú hviezdy, oveľa podrobnejšie." Až dosiaľ totiž bolo možné detailne sledovať povrchové štruktúry len na Slnku. Iba porovnanie s inými podobnými telesami však umožní zistiť jeho postavenie vo vesmíre.
StoryEditor