Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2018, 07:20

Vo veku 85 rokov zomrel britský spisovateľ a nobelista Naipaul

Naipaul získal prakticky každú literárnu cenu, o ktorú stojí za to usilovať.

Vo veku 85 rokov zomrel britský spisovateľ a nobelista Naipaul
Zdroj: Reuters

Vo veku 85 rokov zomrel britský spisovateľ trinidadského pôvodu Vidiadhar Surajprasad Naipaul, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (2001).

V sobotu neskoro večer o jeho smrti informovala jeho rodina. Naipaul získal prakticky každú literárnu cenu, o ktorú stojí za to usilovať. V roku 1990 mu kráľovná Alžbeta II. udelila rytiersky titul.

"Zomrel v okruhu tých, ktorých miloval. Jeho život bol plný úžasnej tvorivosti a úsilia," uviedla spisovateľovej žena.

Naipaul sa narodil v roku 1932. Otec mu v detstve čítal z diel Williama Shakespeara a Charlesa Dickensa. V osemnástich rokoch dostal štipendium na univerzite v Oxforde a presťahoval sa natrvalo do Británie.

Tvoril takmer polovicu storočia a v počiatkoch sa sústredil na život v karibskej oblasti, najmä na rodnom Trinidade. V neskorších románoch sú hlavnou témou jeho kníh problémy postkoloniálneho sveta.

Inšpiroval sa aj vlastnou rozporuplnou skúsenosťou exulanta, ktorý sa narodil na Trinidade v indickej hinduistickej rodine. Opísal život Inda v Karibiku, človeka prichádzajúceho z tejto oblasti do Anglicka aj úlohu nomádskeho intelektuála v postkoloniálnom svete.

Vyvrcholením jeho ranej tvorby je román Dom pána Biswasa (1961), ktorý odborníci radia k jeho najlepším dielam. Predobrazom hlavného hrdinu bol Naipaulov vlastný otec.

Svoje cestovateľské zážitky zúročil Naipaul okrem iného v knihe V ohybe rieky (1979), pesimistickom svedectve o Afrike a skorumpovanosti ľudského rodu, a v dvoch knihách o Indii.

Za knihu In a Free State (V slobodnom štáte, 1971) získal Bookerovu cenu.

Naipaul býva často porovnávaný s Josephom Conradom pre podobné pesimistické videnie ľudskej povahy, ale aj preto, že hlavnými témami jeho diela sú exil a pocity vykorenenia.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.