Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2018, 19:14

FBI prepustila vysokopostaveného agenta. Trumpa nazval idiotom

Peter Strzok si o svojich politických názoroch písal SMS-ky so svojou milenkou.

FBI prepustila vysokopostaveného agenta. Trumpa nazval idiotom
Zdroj: Reuters

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) prepustil svojho vysoko postaveného agenta Petera Strzoka, ktorý v sms komunikácii so svojou milenkou a právničkou FBI Lisou Pageovou kritizoval terajšieho prezidenta Donalda Trumpa. Médiá o tom informoval Strzokov právnik Aitan Goelman, podľa ktorého je prepustenie výsledkom politického tlaku.

Strzok bol vlani v lete z tímu vyšetrujúceho údajné väzby Trumpovej predvolebnej kampane na Moskvu odvolaný po tom, čo vyšlo najavo, že si s Pageovou okrem iného písal o tom, že prezidentské voľby 2016 by mala vyhrať Hillary Clintonová. Trumpa dvojica vysoko postavených pracovníkov FBI nazývala "idiotom" alebo "odpornou osobou".

Goelman magazínu Politico povedal, že disciplinárne konanie v rámci FBI odporučilo Strzoka degradovať a na 60 dní prerušiť jeho pracovný pomer.

Tento postup však podľa agenta právneho zástupcu zrušil námestník riaditeľa FBI David Bowdich, ktorý sa rozhodol dlhoročného agenta prepustiť.

Neštandardný krok

"Rozhodnutie prepustiť agenta Strzoka je nielen vybočením z bežnej praxe FBI, ale je tiež v rozpore s vyhlásením riaditeľa (Christophera) Wraya pred Kongresom a s jeho zárukami, že FBI sa chce držať štandardného vnútorného procesu v tejto aj vo všetkých ostatných personálnych záležitostiach," povedal Goelman.

Podľa jeho názoru ide o výsledok politického tlaku a spôsob, ako potrestať Strzoka za "politické výroky chránené prvým dodatkom" americkej ústavy. FBI prepustenie agenta ihneď nekomentoval.

Protitrumpovské sms správy posielané medzi dvoma vysoko postavenými pracovníkmi FBI boli republikánskymi zákonodarcami označované za dôkaz zaujatia FBI proti terajšiemu prezidentovi, alebo dokonca širšieho sprisahania amerických inštitúcií.

Trump sa potešil

Strzoka na Twitteri opakovane kritizuje aj sám Trump, ktorý tiež okamžite reagoval na správu o jeho prepustení. "Agenta Petera Strzoka práve prepustili z FBI - konečne," napísal šéf Bieleho domu a dodal, že vyšetrovanie jeho údajnej predvolebnej spolupráce s Ruskom je "totálna kačica".

Strzok sa minulý mesiac voči obvineniam zo zaujatosti obhajoval aj pred americkými kongresmanmi, ktorí sa pýtali napríklad na správu z augusta 2016, v ktorej napísal, že "zastavíme" Trumpa.

"Hovorím jasne, jednoznačne a pod prísahou: Ani raz počas 26 rokov služby pri ochrane môjho národa moje osobné názory neovplyvnili jediný úradný krok, ktorý som podnikol," vyhlásil Strzok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.