Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2018, 12:53 Aktualizované dňa 14.08.2018 o 20:00

V Janove sa zrútil most na frekventovanej diaľnici, hlásia najmenej 35 mŕtvych

  • Na frekventovanej diaľnici v Janove sa dnes približne pred obedom zrútilo niekoľko desiatok metrov mosta.
  • V čase nešťastia po moste jazdili autá. Most viedol nad nákupné centrá, továrne, niekoľko obytných domov či železnicu.
  • Podľa prvých správ záchranári odhadovali, že na mieste budú desiatky mŕtvych. Doteraz je potvrdených 35 obetí.
  • Na mieste sú požiarnici, polícia a záchranná služba.

Na frekventovanej diaľnici A10 v talianskom Janove sa dnes pred poludním zrútil asi stometrový úsek mosta. Z výšky 45 metrov tak spadlo okolo 35 osobných áut a niekoľko kamiónov, vrátane českého, ktorého vodič prežil a podľa českého ministerstva zahraničia nie je v ohrození života.

Pri nešťastí zomrelo podľa talianskej tlačovej agentúry ANSA najmenej 35 ľudí a 13 osôb bolo zranených. Bilancia nemusí byť konečná. Na mieste stále pracuje okolo 200 hasičov, ktorým prácu spočiatku komplikoval silný dážď.

Kraj Ligúria, ktorého je Janov hlavným mestom, s odvolaním sa na hasičov na svojom twitteri uviedol, že obetí je 35. Civilná obrana predtým uviedla, že v čase zrútenia bolo na danom úseku Morandiho mosta 35 osobných áut a tri kamióny.

Príčina zrútenia mosta nie je známa. V čase nešťastia silno pršalo, takže niektorí ľudia tvrdia, že k nešťastiu prispela podmáčaná pôda.

V talianskych médiách sa ale objavujú aj správy, že most zo 60. rokov minulého storočia bol často opravovaný a experti upozorňovali na nedostatočnosť týchto opráv. Tiež guvernér Ligúrie Giovanni Toti dnes uviedol, že údržba mosta sa ukázala ako nedostatočná.

​Za údržbu stavby je podľa talianskeho ministra dopravy Danila Toninelliho zodpovedná firma Autostrade, ktorá objekt prevádzkuje. Podľa agentúry ANSA bol most dlhodobo preťažený príliš veľkou prevádzkou.

Vedie po ňom diaľnica A10, ktorá je hlavnou trasou zo severovýchodu aj z juhu Talianska na turistami obľúbené ligúrske pobrežie. Na A10 potom nadväzuje spojnica na francúzsku riviéru.

Najdlhšia časť Morandiho mosta spadla do rieky pod mostom, niektoré veľké bloky ale dopadli aj na dve priemyselné haly, v ktorých podľa civilnej obrany zrejme v tom okamihu neboli ľudia. Obytné domy v okolí mosta boli následne preventívne evakuované, pretože podľa hasičov hrozí zrútenie ďalších častí mosta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.