Zakladateľka spoločnosti Theranos Elizabeth Holmesová, ktorá sľubovala novátorské krvné testy, je podľa pondelkového rozhodnutia kalifornského súdu vinná z podvodu a sprisahania.
Porotcovia sa zhodli na jej vine v štyroch bodoch obžaloby, v ďalších štyroch bodoch je podľa nich nevinná a v troch bodoch nedošli porotcovia k spoločnému stanovisku.
Týmto verdiktom skončil štyri mesiace trvajúci a americkými médiami pozorne sledovaný proces, píše AP.
Revolučné krvné testy
Holmesová, ktorá má 37 rokov, na rozhodnutie poroty reagovala pokojne, po jeho vypočutí objala svojich rodičov a partnera. Potom opustila sálu v sprievode svojich právnikov.
Holmesová bola obžalovaná z podvodu voči investorom, zákazníkom a pacientom, ktorým tvrdila, že jej technológia prinesie revolúciu v medicíne.
Za každý z bodov obžaloby jej hrozí až dvadsať rokov odňatia slobody, pokuta 250-tisíc dolárov a uhradenie spôsobených škôd, uviedla stanica CNN.
Obžaloba predvolala 29 svedkov, vrátane bývalých zamestnancov Theranosu a bývalého ministra obrany USA, ktorý vo firme tiež pôsobil.
Podľa obžaloby Holmesová, ktorá firmu založila vo svojich 19 rokoch, vedela o nedostatkoch použitých technológií a cielene uvádzala investorov aj klientov do omylu.
Vinu popiera
Holmesová počas celého procesu trvala na svojej nevinne, pomerne nečakane sa tiež nechala predvolať ako svedok. Chyby a vinu prisudzovala najmä ostatným, píše CNN.
Spoločnosť Theranos, ktorá bola založená v roku 2003, vyvíjala technológiu pre laboratórnu analýzu, pri ktorej by namiesto klasických odberov stačila jediná kvapka krvi.
Pochybnosti sa objavili, keď americký denník The Wall Street Journal začal na jeseň 2015 zverejňovať sériu článkov, v ktorých bývalí zamestnanci tvrdili, že krvné testy vykonávané Theranosom sú nespoľahlivé.
Z podvodov bola obvinená zakladateľka firmy Elizabeth Holmesová a bývalý prezident spoločnosti Ramesh Balwani.
Hodnota spoločnosti Theranos sa v roku 2014 odhadovala na zhruba deväť miliárd dolárov a Holmesová bola považovaná za najmladšiu americkú miliardárku.
Veľkú časť zo zhruba 900 miliónov dolárov, ktorými Theranos disponoval, poskytli investori vrátane mediálneho magnáta Ruperta Murdocha či rodiny niekdajšej americkej ministerky školstva Betsy DeVosovej.
Vo vedení spoločnosti pred vypuknutím aféry boli napríklad bývalý šéf americkej diplomacie Henry Kissinger alebo exminister obrany James Mattis.