Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.08.2018, 07:24

Obetiam zrúteného mosta usporiadajú štátny pohreb. Časť pozostalých to odmietla

Odmietnutie malo byť ich prejavom nesúhlasu so štátom a vládou.

Za prítomnosti talianskeho prezidenta Sergia Mattarello a ďalších ústavných činiteľov sa dnes v Janove uskutoční štátny pohreb 18 obetí utorkového zrútenia časti Morandiho mosta.

Vláda po nešťastí, ktoré si vyžiadalo najmenej 38 životov, vyhlásila na dnes štátny smútok. Rodiny zvyšných dvadsiatich obetí sa rozhodli usporiadať pohreby v súkromnom prostredí.

"Je to voľba rodinných príslušníkov a tú je potrebné rešpektovať," povedal janovský arcibiskup Angelo Bagnasco.

Pozostalí niektorých obetí v piatok dávali verejne najavo, že odrieknutie účasti na oficiálnej piete je z ich strany v prípade nešťastia výrazom odporu k štátu.

"Spôsobil to štát, (politici) by sa vôbec nemali ukazovať. To, čo predvádzajú, je hanebné," uviedla matka zosnulého mladíka z Neapola.

Na obrade v pavilóne janovského výstaviska bude okrem prezidenta aj premiér Giuseppe Conte, predseda poslaneckej snemovne Roberto Fico či predsedníčka senátu Maria Elisabetta Casellatiová.

Pochovaných bude 18 osôb vrátane deviatich obetí zo zahraničia. Omšu podľa agentúry AFP odslúži milánsky arcibiskup Mario Delpini.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.