Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2018, 07:53 Aktualizované dňa 19.08.2018 o 15:35

Čakajú na strechách, sú odrezaní od sveta. Pozrite sa, ako ničivé povodne pustošia časť Indie

Hovoria o najhorších záplavách v Kerále za celé storočie, pričom zrážky v niektorých oblastiach viac ako dvojnásobne prekročili objemy typické pre monzúnové obdobie.

Čakajú na strechách, sú odrezaní od sveta. Pozrite sa, ako ničivé povodne pustošia časť Indie
Zdroj: TASR/AP

Záchranári v juhoindickom štáte Kérala sa ďalej snažia vysporiadať s následkami mohutných záplav, ktoré už z domovov vyhnali vyše 800-tisíc ľudí.

Viac ako 100-tisíc obyvateľov odrezala veľká voda od sveta a okolo 10-tisíc ľudí ďalej čaká na záchranu na strechách budov, kde našli poslednú útočisko pred stúpajúcou hladinou.

Oznámil to dnes minister poľnohospodárstva kéralské vlády Sunil Kumar. Počet mŕtvych presiahol 350.

Vláda sa podľa Kumara spoločne so záchranármi snaží dostať všetky ohrozené osoby do bezpečia a tým, ktoré záplavy uväznili v zatopených domoch alebo odrezaných dedinách, dopravuje pomocou vrtuľníkov zásoby vody, potravín a liekov. Zásielku 1,5 milióna litrov nedostatkovej pitnej vody vezú do Kerala tiež dva cisternové vlaky zo susedných štátov Madhjapradéš a Maháraštra.

Záchranári používajú pri svojich operáciách stovky lodí, pretože do niektorých miest a obcí sa inak ako po vode či vzduchom nedá dostať. Zničené sú desiatky tisíc kilometrov ciest, spadlo aj 134 mostov. Kritická situácia je napríklad v dvadsaťtisícovom meste Čengannúr, ktoré zaplavila rieka Pamba. Na pomoc tam čaká okolo 5-tisíc uväznených ľudí, uviedla agentúra Reuters.

Počet evakuovaných sa pohybuje medzi 800-tisíc a jedným miliónom. Títo ľudia našli dočasné prístrešia vo 4000 provizórnych ubytovní a táborov.

Sezona monzúnových dažďov trvá v Indii od júna, záplavy väčšieho rozsahu ale spôsobili intenzívne zrážky v Kerale až začiatkom augusta. Kvôli veľkej vode už prišlo o život vyše 350 ľudí, ďalšie tri desiatky osôb sú nezvestné.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.