Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2018, 07:15

Venezuelu zasiahlo silné zemetrasenie. Obete nie sú hlásené

Škody sú podľa doterajších informácií len malé a to zrejme vďaka tomu, že sa ohnisko nachádzalo pomerne hlboko.

Venezuelu zasiahlo silné zemetrasenie. Obete nie sú hlásené
Zdroj: Reuters

Severovýchodnú Venezuelu zasiahlo v utorok silné zemetrasenie. Otrasy mali podľa americkej geologickej služby USGS silu 7,3 stupňa, venezuelskí seismologovia namerali 6,3 stupňa.

Žiadne obete hlásené nie sú. Škody sú podľa doterajších informácií len malé a to zrejme vďaka tomu, že sa ohnisko nachádzalo pomerne hlboko, informovala dnes agentúra AP. Pôvodné varovanie pred cunami bolo odvolané.

Zem sa vo Venezuele otriasla v utorok o 17:31 miestneho času (utorok 23:31 SELČ). Epicentrum zemetrasenia sa podľa USGS nachádzalo 20 kilometrov severozápadne od obce Yaguaraparo, ktorá leží asi 450 kilometrov východne od Caracasu. Ohnisko sa nachádzalo v hĺbke 123 kilometrov.

"Našťastie nikto neprišiel o život a nezaznamenali sme ani žiadne významné škody," uviedla viceprezidentka Delcy Rodríguezová

.Aj podľa venezuelského ministra vnútra Néstora Reverola nemajú úrady zatiaľ informácie o škodách či obetiach zemetrasenia. Na Twitteri minister vyzval obyvateľov na pokoj. Guvernér štátu Sucre, v ktorom Yaguaraparo leží, uviedol, že situácia je pokojná a "doteraz" nemá informácie o väčších škodách.

"Bol to hrozný šok. Zem sa hýbala ako na lodi," uviedla reportérka denníka El Universal, ktorá bola v čase otrasov v meste Irapa neďaleko epicentra. Podľa nej sa na niektorých budovách po zemetrasení objavili trhliny.

V hlavnom meste Caracas bolo podľa agentúry AP evakuovaných niekoľko budov. Otrasy pocítili aj ľudia v kolumbijskej metropole Bogota, ktorá je od epicentra vzdialená zhruba 1400 kilometrov. Na časti karibského ostrova Trinidad došlo v dôsledku zemetrasenia k výpadku elektrického prúdu.

Americké stredisko USTWC vydalo najprv varovanie pred cunami a to v okruhu 300 kilometrov od epicentra, neskôr ho však odvolalo.

Utorkové zemetrasenie bolo podľa USGS najsilnejšie, aké Venezuelu zasiahlo za posledných viac ako sto rokov. O niečo slabšie otrasy si v roku 1997 vyžiadali zhruba osem desiatok obetí, vtedy sa ale ohnisko otrasov nenachádzalo v takej hĺbke ako teraz.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.