Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.08.2018, 00:00

Opustená reštaurácia ukrývala tajný tunel medzi USA a Mexikom. Našli ho pri bežnej dopravnej kontrole

Cez tunel do USA putovali stovky kilogramov drog.

Opustená reštaurácia ukrývala tajný tunel medzi USA a Mexikom. Našli ho pri bežnej dopravnej kontrole
Zdroj: Reprofoto Youtube/CBS

Pod pochmúrnym zovňajškom opustenej reštaurácie sa ukrýval takmer 400 metrov dlhý tunel, cez ktorý do USA putovali stovky kilogramov methamphetaminu, kokaínu i heroínu.

Polícia na neho narazila vďaka rutinnej dopravnej kontrole.

"Policajt z oddelenia San Luis spozoroval automobil Jesusa Ivana Lopeza Garciu. Zastavil ho a vykonal bežnú prehliadku pri ktorej našiel drogy v prívese," stojí v súdnom dokumente, ktorý zverejnil server KTVK.

"Agenti ministerstva pre vnútornú bezpečnosť odstránili z prívesu dva boxy, ktoré obsahovali 239 balíčkov so 118,65 kg methamphetaminu, 6,4 kg kokaínu, 13,65 kg bieleho heroínu, 6,25 kg hnedého heroínu a 3,1 kg fentanylu," popisuje správa.

"Tri kilogramy fentanylu, znamenajú tri milióny dávok," vysvetlil pre médiá vedúca vyšetrovateľov ministerstva Scott Brown.

Na dopravu používali laná

Vyšetrovatelia sa následne pri výsluchu Lopeza dozvedeli, že muž v apríli tohto roku kúpil za 390 tisíc dolárov budovu bývalého KFC na jednom z miestnych parkovísk. Rozhodli sa vykonať domovú prehliadku, pri ktorej zistili, že hoci Lopeza niekoľko ľudí videlo pravidelne vynášať nešpecifikované debny, je budova prázdna.

"Vnútri lokalizovali dvere v podlahe. Tá viedla do tunela, ktorý bol dostatočne veľký, aby ním prešli ľudia a prenášali balíčky do budovy obvineného,​​" píše sa v súdnom dokumente. Tunel ústil von až za hranicami s Mexikom a bol dlhý 368 metrov a 6 metrov hlboký. Na dopravu drog tak vraj museli byť použitá laná. Podľa obžaloby nemohol Lopez vybudovať všetko sám.

Lopez je podľa úradov držaný vo väzbe, kvôli obave z úteku za hranice. Jeho obhajca Paul A. Ramos zatiaľ na otázky médií neodpovedal.

Tunely sú hlavným problémom

Používanie tunelov pri pašovaní drog do USA je jedným z hlavných problémov už niekoľko dekád a bolo jedným z hlavných argumentov odporcov vybudovania hraničného múru s Mexikom, ktorý si želá prezident Donald Trump.

V roku 2016 úrady objavili tunel s dĺžkou takmer jedného kilometra z kalifornského mesta Otay Mesa do mexickej Tijuany. Ako ministerstvo vnútornej bezpečnosti, tak pohraničná stráž majú jednotky zameriavajúce sa na odhalenie tunelov. Od roku 1990 ich odhalili takmer dve stovky.

"To, že budujú tunely, nám jasne ukazuje, že naše zvýšenie výdavkov na hliadky a infraštruktúru má výsledky a núti ich viac investovať do ciest do USA," uviedol pre agentúru AP Brown.

Podľa neho sa zvýšil počet vybudovaných tunelov pod hranicami, ale ich výkopy trvajú dlho a stoja kartely stovky tisíc dolárov. Úrady podľa neho nemajú potuchy, ako dlho bol tunel z arizonského KFC používaný. Maximálne však niekoľko mesiacov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.