Vedci amerického vojenského námorníctva prišli s nápadom, ako v prípade potreby zastaviť podozrivé alebo nepriateľské lode. Pracujú na syntetickom bojovom slize, k vývoju ktorého ich inšpirovali sliznatky, primitívne morské stavovce. Zaujali ich predovšetkým tým, že svojím slizom dokážu prakticky okamžite zmeniť štruktúru veľkého množstva okolitej vody.
Koža sliznatky obsahuje slizové žľazy, ktoré sekrét vypúšťajú. Štruktúru slizu tvoria dve proteínové zložky: vlákna a glykoproteinový hlien. Keď sliznatky sekrét vypustia, naviaže sa na vodu a obmedzí jej prúdenie okolo vlákien.
Po spojení týchto troch zložiek - morskej vody, hlienu a vlákien, vznikne trojrozmerná sieť materiálu, ktorý je elastický a lepkavý. Ten sa postupom času vo vode rozpustí. Vďaka tejto unikátnej stavbe dokáže sliz vo vode až desaťtisíckrát zväčšiť svoj objem a zmeniť štruktúru vody.
Odborníci amerického námorníctva teraz vyvíjajú syntetickú verziu slizu. Práve vďaka vlastnosti meniť vodu, mienia vedci ich vynález zapojiť do boja na mori. Plánujú ho využiť na zastavovanie podozrivých či nepriateľských plavidiel. Sliz, ktorý námorníci vystrelia zo slizového dela alebo iného podobného zariadenia, sa podľa vývojárov dokáže namotať na lodnú skrutku a tým ich zastaviť.
Podľa vývojára Josha Kogota má látka všestranné využitie. "Nový syntetický sliz by mohol byť používaný aj ako protibalistická a protipožiarna ochrana, sprej proti žralokom alebo ochrana pre potápačov. Možnosti sú nekonečné," povedal Kogot.
V súčasnosti americké námorníctvo používa na zastavenie lodí v pohybe plastové laná, ktoré vystreľujú pneumatickým delom. Tento spôsobom je však nebezpečný a málo účinný.