Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2018, 13:58

Japonsko zasiahol najsilnejší tajfún za 25 rokov. Hlásia mŕtvych aj zranených

Tajfún si už vyžiadal šesť obetí na ľudských životoch.

Japonsko zasiahol najsilnejší tajfún za 25 rokov. Hlásia mŕtvych aj zranených
Zdroj: Reuters

Najmenej šesť mŕtvych a 126 zranených si vyžiadal tajfún Jebi, ktorý dnes zasiahol západné pobrežie Japonska. Viac ako milión obyvateľov dostalo odporúčanie na evakuáciu. Zrušených bolo cez 700 letov a tiež množstvo trajektových a železničných spojov. Pozastavená bola aj prevádzka na trase rýchlovlakov medzi Tokiom a Osakou.

Japonské ministerstvo hospodárstva, obchodu a priemyslu uviedlo, že na západe Japonska boli prerušené dodávky elektriny pre takmer 1,5 milióna domácností. Podľa japonskej tlačovej agentúry Kjódó ide o najsilnejší tajfún v Japonsku za posledných 25 rokov.

Tajfún Jebi - ktorého názov znamená v kórejčine lastovička - udrel na pevninu najmenšieho z hlavných japonských ostrovov Šikoku okolo poludnia miestneho času (05:00 SELČ). O niekoľko hodín neskôr sa prehnal okolo západného pobrežia najväčšieho japonského ostrova Honšú a zamieril ďalej na sever.

Japonský meteorologický ústav uviedol, že tajfún sprevádzajú husté lejaky a víchor s rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu, ktorý v nárazoch dosahuje až 215 kilometrov.

Živel si podľa televízie TBS vyžiadal šesť obetí na ľudských životoch. Je medzi nimi napríklad 71-ročný muž, ktorý bol nájdený pod troskami zrúteného skladisko, či sedemdesiatnik, ktorý spadol zo strechy svojho domu. Televízia NHK oznámila, že ďalších 126 ľudí búrka zranila.

V meste Osaka na ostrove Honšú bol kvôli tajfúnu uzavretý americký konzulát a tiež obľúbený zábavný park Universal Studios Japan. Niektoré firmy v postihnutých oblastiach vyzvali zamestnancov, aby dnes zostali doma, a niektoré školy zrušili vyučovanie.

Na medzinárodnom letisku Kansai v Osake, ktoré leží na umelom ostrove, boli zaplavené ranveje. Do mosta, ktorý spája letisko Kansai s pevninou, narazil kvôli silnému vetru námorný tanker a poškodil ho. Tanker bol prázdny, takže ďalšie škody nevznikli a tiež posádka vyviazla bez zranení, oznámila japonská pobrežná stráž.

Na záberoch japonskej televízie zo západných oblastí krajiny bolo vidieť vysoké vlny narážajúce na pobrežie, kamión prevrátený na bok, spadnuté stromy či kus plechu hnaný víchrom cez parkovisko.

Metropola Tokio je od centra búrky dosť vzdialená, až do dnešného večera však možno v meste očakávať silné zrážky a víchor.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.