V Rusku prebehla v nedeľu ďalšia vlna protestov proti nepopulárnej dôchodkovej reforme. Počas demonštrácií, ktoré sa konali v zhruba dvoch desiatkach ruských miest, bolo zadržaných približne 800 ľudí, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na správy aktivistov.
Protestné zhromaždenia proti plánovanému zvýšeniu dôchodkového veku sa uskutočnili v deň, keď v mnohých oblastiach Ruska prebiehajú regionálne i komunálne voľby.
Demonštrácie zvolal Alexej Navaľnyj, jeden z najvýraznejších kritikov ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý sa ich však osobne nezúčastnil.
Momentálne si totiž odpykáva 30-dňový trest väzenia za organizovanie nepovolených zhromaždení.
Jeden z najväčších protestov prebehol v nedeľu na Puškinovom námestí v centre Moskvy, kde sa podľa odhadov polície zišlo asi 2000 ľudí.
Policajti varovali účastníkov, že svojím konaním narušujú verejný poriadok a deviatich z nich zadržali. Viacerí demonštranti zdôrazňovali, že nie sú stúpencami ani voličmi Navaľného, ale že nesúhlasia s dôchodkovou reformou.
Najvyšší počet zadržaných zaznamenali v uralskom Jekaterinburgu (60 osôb) a sibírskom Omsku (40 osôb).
Celkovo bolo počas nedeľňajších protestov v rôznych ruských mestách zadržaných približne 800 osôb, uviedla nezávislá monitorovacia skupina OVD-Info.
Pozorovatelia odhadujú, že pobúrenie nad plánovaným zvýšením veku odchodu do dôchodku sa odrazí na nízkej účasti v nedeľňajších voľbách a tiež na nižšom počte hlasov odovzdaných vládnej strane.
Proti dôchodkovej reforme sú podľa nedávno zverejneného prieskumu Levadovho centra traja zo štyroch Rusov.
Ruský prezident Vladimir Putin v reakcii na pobúrenie verejnosti prisľúbil ešte koncom augusta zmiernenie reformy: ponúkol zníženie navrhovaného dôchodkového veku žien na 60 rokov; vláda pôvodne navrhovala vek 63 rokov.
Ruské ženy v súčasnosti odchádzajú do penzie v 55 rokoch. Návrh zvýšiť dôchodkový vek pre mužov zo 60 na 65 rokov by mal zostať nezmenený.