Americký minister obrany James Mattis dnes pricestoval na návštevu Macedónska, kde varoval pred snahou Ruska peniazmi aj dezinformáciami zmariť schválenie dohody o názve krajiny v nadchádzajúcom referende.
Prípadné schválenie by totiž tejto balkánskej krajine mohlo otvoriť cestu do Severoatlantickej aliancie.
Mattis povedal novinárom, ktorí s ním cestovali do Skopje, že Moskva "nepochybne" financuje proruské skupiny v krajine v snahe zmariť úspech referenda. "Previedli sem peniaze a tiež vedú širšie kampane," povedal Mattis o počínaní Rusov. "Mali by sme nechať macedónsky ľud, aby sa rozhodol podľa vlastného uváženia," dodal na adresu ruského zasahovania.
V Macedónsku budú hlasovať 30. septembra o tom, či schvália nový názov Severné Macedónsko v snahe uspokojiť Grécko, ktoré už roky blokuje Macedónsku cestu do NATO a Európskej únie. Proti akémukoľvek pokroku k členstvu v NATO sa silne stavia Rusko, ktoré nechce, aby sa aliancia rozšírila do oblastí nachádzajúcich sa v minulosti pod vplyvom Moskvy.
Mattis je posledným z množstva zahraničných politikov, ktorí navštívili Macedónsko, aby podporili referendum. Predtým tak urobil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, nemecká kancelárka Angela Merkelová a rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorí verejne chválili zmenu názvu krajiny.
Mattis povedal, že on a ďalší spojenci NATO hovoria priamo, čo si myslia, nedávajú peniaze ľuďom v zákulisí, ani nevytvárajú strany, ktoré by potom kontrolovali či skúšali ovládať.
Rusko už bolo obvinené, že sa snaží ovplyvniť hlasovanie. Grécko v júli vyhostilo dvoch ruských diplomatov kvôli poskytovaniu finančných prostriedkov skupinám organizujúcim demonštrácie proti dohode o zmene názvu. Rusko vyhostenie kritizovalo ako neoprávnené.
Skopje viedlo o názov krajiny spor s Gréckom. Nezhody vyriešila dohoda, v ktorej sa premiéri Macedónska Zoran Zaev a Grécka Alexis Tsipras v júni zhodli na kompromisnom názve Severné Macedónsko. Jej prijatie umožní krajine uchádzať sa o členstvo v EÚ a NATO.
Dohoda rieši 27 rokov trvajúci spor oboch balkánskych krajín. Gréci považujú názov susednej krajiny za zásah do svojho dedičstva a za skrytý územný nárok na rovnomennú grécku provinciu. Atény preto doteraz blokovali snahu Macedónska vstúpiť do EÚ a do NATO.
Podľa prieskumov sa chce zúčastniť referenda viac ako polovica Macedóncov a väčšina z nich sa mieni vysloviť pre dohodu.