Škandál tajných väzníc a zadržiavacích základní vo východnej Európe naberá na obrátkach. Poľsko bolo strediskom pre tajné operácie americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) aj väzníc, v ktorých Američania zadržiavali podozrivých teroristov - vyplýva to zo slov vedúceho vojenského analytika Human Rights Watch (HRW) Marca Garlasca pre poľský denník Gazeta Wyborcza. Podľa neho mali u našich severných susedov existovať dve takéto zariadenia, išlo o bývalé sovietske letecké základne. V krajine malo byť väznených asi 25 osôb, teda štvrtina všetkých podozrivých teroristov zajatých v zariadeniach CIA po celom svete. Podľa správ americkej televízie ABC News navyše týchto väzňov z Poľska pred minulotýždňovým európskym turné šéfky americkej diplomacie Condoleezzy Riceovej previezli. Američania sa tak chcel vyhnúť ešte väčšiemu zahanbeniu, i keď opak sa stal pravdou. Na verejnosť totiž prenikli informácie, že ich novým domovom sa mali stať zariadenia v severnej Afrike.
Guantánamo v Kosove?
K zariadeniam v Poľsku a Rumunsku však pribudli ešte ďalšie obvinenia, komisár Rady Európy pre ľudské práva Alvaro Gil Robles totiž vyhlásil, že v rozľahlom americkom tábore Bondsteel neďaleko kosovskej Prištiny videl kontroverzné priestory. Podľa komisára pripomínali americký tábor na Guantáname. Ešte pred ním hovoril pre Berliner Zeitung o podobných skúsenostiach aj ombudsman OSN pre Kosovo Marek Nowicki. "Nevieme, čo sa tam deje, ale vyzeralo to tak, ako to, čo vidíme z Guantánama," citovali ho Berliner Zeitung. Nowicki neskôr tieto slová prostredníctvom hovorcu dementoval. Rada Európy vyšetruje existenciu podozrivých zariadení, na čele komisie je švajčiarsky poslanec Dick Marty. V Európe spustili niekoľko nezávislých vyšetrovaní, aby sa zistilo, či a kde sa väznice nachádzajú a či sa európske letiská a vzdušný priestor využívali na transport podozrivých teroristov.
Dve zariadenia v Poľsku
"Poľsko bolo hlavným strediskom na vypočúvanie väzňov, Rumunsko bolo viac transferovou krajinou," tvrdí Garlasco a dodáva: "Toto nám naznačujú zdroje z CIA a dokumenty, ktoré sa nám podarilo získať." "Sme si istí, že CIA lietala z Afganistanu na poľské letisko Sczytno-Szymany (neďaleko Mazurských jazier) a do rumunského Temešváru. Washington Post hovorí o väzeniach vo východnej Európe. My tvrdíme, že jediné miesta vo východnej Európe, kde CIA pristávala ako na konečnej stanici, boli v Poľsku a Rumunsku," povedal len nedávno pre HN analytik Garlasco. Taktiež potvrdil správy o medzipristátiach v Českej republike: "Niekoľko letov bolo aj na pražské letisko Ruzyně. Nemáme však informácie, že by to mohlo súvisieť s tajnými väznicami." Garlasco neskôr doplnil, že majú informácie o ďalšej základni v Poľsku - na juhu krajiny. "Taká veľká operácia sa nemohla uskutočniť bez vedomia poľských úradov," povedal Garlasco Gazete.
Americký denník The Christian Science Monitor informoval, že existenciu väzníc na svojom území poprelo okrem iných aj Slovensko. Podľa Washington Post majú byť väznice v ôsmich krajinách, explicitne spomenul Thajsko, Afganistan a Guantánamo.
Varšava chce prešetrovať
Poľsko, jeden z najbližších európskych spojencov, sa tak ocitlo v paľbe stupňujúcej sa kritiky. Aj preto poľský premiér Kazimiriez Marcinkiewicz v sobotu vyhlásil, že nariadil okamžité prešetrenie týchto správ. Hoci predtým poľská správa popierala akúkoľvek možnosť, že by boli pravdivé. "Nariaďujem veľmi detailnú kontrolu všetkých spomínaných a podozrivých zariadení. Túto vec by sme mali čo najskôr uzavrieť, lebo môže byť pre Poľsko veľmi nebezpečná," oznámil vo vysielaní spravodajskej televízie TVN24.
Aj Human Rights Watch naďalej upozorňuje, že ani jej vyšetrovanie sa ešte neskončilo a môže byť predčasné robiť unáhlené závery. "Úplnú pravdu nepozná Human Rights Watch, ale Poľsko a Rumunsko, a všetky európske vlády, ktoré majú informácie o týchto aktivitách," povedal britskému denníku Guardian výskumník organizácie John Sifton. Ako prvý o tajných väzniciach informoval Washington Post a podľa americkej organizácie pre ľudské práva ich krátko po uverejnení správy zatvorili.
Diskusie v Európe a USA
Američania sa zatiaľ nie veľmi úspešne snažia celý škandál "vyžehliť". Práve na to bola zameraná minulotýždňová návšteva Riceovej. Kam prišla, tam popierala, že by väzňov mučili alebo zneužívali. Väčšina európskych lídrov, s ktorými sa stretla, síce vyhlásila, že jej dôverujú, to však nemusí platiť pre európsku verejnosť a tlač. "Európski ministri zahraničných vecí sa zastavili, podržali vysunuté pazúry vo vzduchu a nechali slečnu Riceovú, aby im pošteklila bruchá," kritizovala postoj európskych politikov Mary Dejevsky z britského denníka The Independent. Iní však privítali fakt, že Spojené štáty zmiernili tón. "Aspoň sa zmenil tón, ak nie aj politika," napísal taliansky zahraničnopolitický komentátor Sergio Romano. V Rakúsku zas opoziční politici aj tlač kritizovali postoj spolkového kancelára Wolfganga Schüssela. Označili ho za "extrémne naivného," keď sa uspokojil počas stretnutia s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom v Bielom dome iba s ubezpečením, že Američania nemučia zajatcov.
Diskusia pokračuje aj v samotných Spojených štátoch. CIA spustila interné vyšetrovanie, ako mohlo k úniku tajných informácií o väzniciach vôbec dôjsť. Republikánov v Kongrese však viac ako samotný fakt existencie väzníc (ktoré zrejme odporujú medzinárodnému aj americkému právu) znepokojuje práve únik informácií. Americkí novinári sú však možným vyšetrovaním Dany Priestovej (autorky článkov o väzniciach aj protiteroristických centrálach) pobúrení. "Čo vlastne chce kongres vyšetrovať? Či CIA robí tajné operácie porušujúce medzinárodné dohody? Ako tento skutok poškodí naše záujmy v zahraničí? Kto autorizoval túto nebezpečnú politiku? Nie, zaoberá sa únikom informácie. V skutočnosti názor, že informácie označené ako tajné sú automaticky hrozbou pre národnú bezpečnosť, je výmyslom," napísal pred časom v editoriali USA Today.