Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2018, 07:22

Hongkong prvýkrát zakázal stranu usilujúcu o nezávislosť územia

Čínsky prezident Si Ťin-pching a ďalší činitelia dali už skôr najavo, že činnosť separatistov v Hongkongu nebude tolerovaná.

Hongkong prvýkrát zakázal stranu usilujúcu o nezávislosť územia
Zdroj: Pixabay

Hongkong dnes prvýkrát zakázal stranu usilujúcu o nezávislosť územia na juhu Číny. Úrady zákaz Hongkonskej národnej strany zdôvodňujú obavami o národnú bezpečnosť, informovala agentúra AP.

John Lee, minister bezpečnosti vo vláde pročínskej správkyne Hongkongu Carrie Lamovej, oznámil, že strana oddnes nesmie vykonávať svoju činnosť.

Ďalšie podrobnosti Lee neoznámil, ale hongkonský bezpečnostný úrad predtým v liste zakladateľovi strany, Andymu Chanovi, oznámil, že strana by sa mala rozpustiť "v záujme národnej bezpečnosti alebo verejnej bezpečnosti, verejného poriadku alebo na ochranu práv a slobôd iných osôb". Chan zatiaľ krok miestnych úradov nekomentoval.

V liste adresovanom Chanovi sa úrad odvoláva na zákon o národnej bezpečnosti z roku 1997, ktorý doteraz nebol uplatnený.

Zákaz strany podľa AP pravdepodobne vyvolá ďalšie otázky ohľadom silnejúceho vplyvu Pekingu na bývalú britskú kolóniu, ktorej bola pri odovzdaní Číne v roku 1997 prisľúbená čiastočná autonómia.

Čínsky prezident Si Ťin-pching a ďalší činitelia dali už skôr najavo, že činnosť separatistov v Hongkongu nebude tolerovaná. Chan pritom stranu založil v reakcii na zaobchádzanie Pekingu s Hongkongom.

Hongkong má štatút osobitnej administratívnej oblasti a v rámci princípu jedna krajina, dva systémy má určitú autonómiú.

Občania sa môžu slobodne vyjadrovať a na rozdiel od ľudí z kontinentálnej Číny tiež protestovať. Mnohí však tvrdia, že Peking postupne tieto slobody obmedzuje.

Aktivisti sa sťažujú, okrem iného na čoraz väčší vplyv Pekingu na voľby v Hongkongu. Pri voľbách v roku 2016 tak boli diskvalifikovaní kandidáti, ktorí odmietli podpísať prehlásenie, že Hongkong je neoddeliteľnou súčasťou Číny.

Národná strana Hongkongu je jedným z mála zoskupení, ktorá otvorene presadzujú nezávislosť Hongkongu. V miestnom parlamente doteraz nemala žiadneho zástupcu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.