Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2018, 17:34 Aktualizované dňa 25.09.2018 o 17:56

Merkelová utrpela veľkú porážku, jej politik nie je šéfom frakcie

Šesťdesiatdeväťročný Volker Kauder viedol poslancov najsilnejšieho klubu posledných 13 rokov

Merkelová utrpela veľkú porážku, jej politik nie je šéfom frakcie
Zdroj: Reuters

Veľkú porážku dnes na nemeckej politickej scéne utrpela kancelárka Angela Merkelová (CDU). Prekvapivo totiž nedokázala presadiť, aby ňou podporovaný Volker Kauder znovu stál na čele poslaneckej frakcie vládnej konzervatívnej únie CDU/CSU. Šéfom poslancov po novom bude jeho vyzývateľ Ralph Brinkhaus.

Na nespokojnosť so 69-ročným Kauderom a prípadne s Merkelovou, ktorá bola jeho blízkym spojencom, ukazovalo už to, že sa vôbec niekto odhodlal k protikandidatúre, čo v CDU/CSU rozhodne nie je zvykom.

Aj tak však nikto neočakával, že by päťdesiatročný Brinkhaus mohol uspieť. Najčastejšie odhady hovorili o tom, že by mohol získať maximálne tretinu hlasov. Nakoniec však Kaudera, ktorý frakciu viedol posledných 13 rokov, porazil v pomere 125 ku 112.

Pozorovatelia už dopredu hovorili o tom, že počet hlasov, ktoré vyzývateľ Brinkhaus získa, ukáže aj na to, aké silné postavenie ešte Merkelová medzi poslancami má. Dnešný výsledok je z tohto pohľadu veľkou porážkou pre 64-ročnú političku, ktorú už značne oslabil minuloročný zlý volebný výsledok aj tohtoročná dvojica vládnych kríz. Nemecké médiá už v súvislosti s hlasovaním hovoria o senzácii alebo malej revolúcii.

Merkelová klesajúcu podporu pre svoju politiku nemusela vždy cítiť priamo, ale na voľbe šéfa frakcie sa prejavila už vlani po voľbách. Vtedy dostal Kauder, ktorý nemal protikandidáta, 77 percent hlasov, aj keď napríklad ešte v hlasovaní v roku 2013 ich získal 97,4 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.