StoryEditor

Indonézsky ostrov zasiahlo mohutné cunami, úrady hlásia mŕtvych

28.09.2018, 15:39
Autor:
TASRTASR
Komunikačné spojenie s centrálnou časťou ostrova je prerušené a záchranárske práce sťažuje aj tma.

Mohutné zemetrasenie na ostrove Sulawesi s magnitúdou 7,5 spôsobilo v piatok vlny cunami, ktoré zasiahli mestá Palu a Donggala, pričom ničili domy a mnoho rodín je nezvestných.

Úrady hlásili zatiaľ piatich mŕtvych, ale nie je jasné, či zahynuli v dôsledku vĺn, ktoré dosahovali až tri metre.

Komunikačné spojenie s centrálnou časťou ostrova je prerušené a záchranárske práce sťažuje aj tma, informoval hovorca indonézskej agentúry pre zmierňovanie následkov katastrof Sutopo Nugroho.

Indonézska televízna stanica ukázala zábery nakrútené mobilným telefónom, na ktorých sa mohutná vlna valila na mesto Palu.

Cunami zmietlo niekoľko domov

Na záberoch vidieť, ako ľudia v strachu utekali a kričali. Spravodajský server BBC taktiež zverejnil video, na ktorom cunami zmietla niekoľko domov, a taktiež záber na mešitu, ktorú veľká vlna poškodila a naklonila.

Šéfka indonézskeho geofyzikálneho ústavu Dwikorita Karnawatiová uviedla, že vlna neskôr opadla.

"Situácia je chaotická, ľudia pobehujú po uliciach a domy sa zrútili. Na brehu je vyplavená loď," dodala s tým, že vlny mali výšku od pol metra až do troch metrov.

Americká geologická služba USGS informovala, že zemetrasenie s magnitúdou 7,5 zaznamenali v hĺbke desiatich kilometrov, pričom jeho epicentrum bolo zhruba 56 kilometrov od mesta Donggala v strednej časti ostrova Sulawesi.

Séria zemetrasení

Po tomto zemetrasení indonézske úrady vydali varovanie pred vlnami cunami, ktoré sa týkalo obyvateľov provincií v strednej a západnej časti ostrova.

Úrady prostredníctvom v televízii vysielanej výzvy žiadali ľudí z pobrežných oblastí, aby sa urýchlene presunuli do vyššie položených miest. Neskôr však varovanie odvolali.

Rovnakú oblasť predtým postihlo aj zemetrasenie s magnitúdou 6,1. Indonézske úrady informovali, že toto zemetrasenie si vyžiadalo najmenej jednu obeť a asi desať zranených. Otrasy spôsobili aj materiálne škody na budovách.

Indonézia je často vystavovaná zemetraseniam v dôsledku svojej polohy v tzv. ohnivom kruhu, reťazci vulkanických pohorí a tektonických zlomov.

V decembri 2004 si silné zemetrasenie s magnitúdou 9,1 pri pobreží ostrova Sumatra a následná vlna cunami vyžiadali vyše 230.000 obetí.

01 - Modified: 2024-12-22 07:48:45 - Feat.: - Title: Ostrovný štát Vanuatu zasiahlo ďalšie zemetrasenie. Cunami nehrozí, tvrdia úrady 02 - Modified: 2024-12-19 14:55:00 - Feat.: - Title: Zemetrasenie na Vanuatu má 16 obetí, hrozia silné dažde a nedostatok čistej vody 03 - Modified: 2024-12-17 09:38:24 - Feat.: - Title: Vanuatu postihlo zemetrasenie. Zničilo budovu viacerých ambasád, telefóny nefungujú 04 - Modified: 2024-12-09 12:44:10 - Feat.: - Title: Európe hrozia silné zemetrasenia. Vedci zistili, čo sa deje v najnebezpečnejšej oblasti nášho kontinentu 05 - Modified: 2024-12-09 08:49:40 - Feat.: - Title: Povodne v Indonézii si vyžiadali už najmenej 10 obetí, ďalší ľudia sú nezvestní
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2024 10:15