Predsedníčka škótskej vlády Nicola Sturgeonová pred hlasovaním varovala, že prípadný odchod Británie z Európskej únie by mohol vyvolať nové referendum o nezávislosti Škótska. Zdôraznila aj, že veľa ľudí v roku 2014 hlasovalo za zachovanie zväzku s Londýnom, lebo si prialo zostať v EÚ. Škóti vtedy pomerom 55 ku 45 percentám odmietli nezávislosť. V prípade brexitu by podľa Sturgeonovej výrazne vzrástla podpora škótskej nezávislosti. Orieškom by tiež bolo Severné Írsko, kde by mohli vzniknúť priechody na hraniciach s Írskou republikou a mohol by byť ohrozený krehký pokoj v Ulsteri. Predstavitelia severoírskej republikánskej strany Sinn Féin už v piatok ráno uviedli, že brexit by mal vyústiť v referendum o zjednotení Severného Írska s Írskom. „Hovorím bez tieňa pochýb, že zlý výsledok 23. júna bude mať vplyv na našu úniu. To znamená, že v hlasovaní ide o samotnú jednotu Spojeného kráľovstva,“ povedal napríklad bývalý konzervatívny premiér John Major.Reuters
StoryEditor

Brexit prináša ďalšie komplikácie. Hranica môže rozdeliť Írsko na dve časové pásma

03.10.2018, 11:09
Autor:
TASRTASR
Severné Írsko ako súčasť Spojeného kráľovstva a Írska republika by sa sedem mesiacov do roka nachádzali v rozličných časových pásmach.

Írska vláda plánuje verejnú diskusiu o návrhu Európskej únie ukončiť posúvanie času o jednu hodinu na jar a na jeseň. Ak totiž navrhovaná zmena prejde, mohlo by to spôsobiť, že Severné Írsko ako súčasť Spojeného kráľovstva a Írska republika by sa sedem mesiacov do roka nachádzali v rozličných časových pásmach.

Vláda v Dubline sa chce takémuto scenáru vyhnúť, informovala v utorok stanica BBC, nemôže však vylúčiť, že sa tak stane po brexite, teda po vystúpení Británie z EÚ. Návrh Európskej komisie si vyžaduje podporu vlád 28 členských krajín bloku, ako aj súhlas Európskeho parlamentu; až potom sa môže stať zákonom.

Členské štáty majú právo rozhodnúť sa, v ktorom časovom pásme chcú byť - v súčasnosti sú v Európskej únii tri časové zóny. Európska komisia však tvrdí, že rozhodnutie o tom, či krajiny pristúpia k zmene letného času v rámci týchto časových pásiem, by malo byť na úrovni Európskej únie.

Problémy môžu nastať po brexite, keď sa EÚ rozhodne zrušiť sezónne zmeny času, ale Spojené kráľovstvo si ich ponechá. Znamenalo by to, že čas v Severnom Írsku by bol koncom marca posunutý o hodinu vpred a koncom októbra o hodinu späť, zatiaľ čo v Írsku by nenastali žiadne zmeny.

Sezónne zmeny času sú spornou záležitosťou v častiach EÚ, pretože v Škandinávii a južnej Európe sú veľké rozdiely v dĺžke slnečného svitu. Severské krajiny majú v zime dlhé a v lete krátke noci. Na juhu Európy je to vyrovnanejšie počas všetkých ročných období, ale aj tu existuje niekoľko anomálií.

Susedné krajiny Portugalsko a Španielsko ležia napríklad v rozličných časových pásmach, rovnako ako Švédsko a Fínsko.

01 - Modified: 2024-04-20 11:51:12 - Feat.: - Title: Británia odmietla rokovania s EÚ o celoeurópskom programe mobility mladých ľudí 02 - Modified: 2024-04-09 13:35:45 - Feat.: - Title: Írsko má najmladšieho premiéra v histórii, Simon Harris získal podporu parlamentu 03 - Modified: 2024-04-06 09:48:16 - Feat.: - Title: Budúci írsky premiér hovorí, že zjednotené Írsko nie je teraz priorita 04 - Modified: 2024-03-27 21:13:08 - Feat.: - Title: Írsko sa pridá k súdnemu podnetu Juhoafrickej republiky proti údajnej izraelskej genocíde v Gaze 05 - Modified: 2024-03-24 18:24:13 - Feat.: - Title: Írsko bude mať doteraz najmladšieho premiéra. Stane sa ním Simon Harris
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. apríl 2024 11:28