V centre Almaty, najväčšieho mesta Kazachstanu, pokračuje streľba, mŕtvi leží na uliciach, píše spravodajca ruskej štátnej agentúry TASS.
Podľa vojenského veliteľa zásahu v meste "teroristi kladú tvrdý odpor". O streľbe v okolí hlavného námestia veľkomesta informujú aj ďalšie médiá.
Nepokoje, ktoré od nedele otriasajú stredoázijskou republikou, bohatou na ropu a plyn, si podľa správ úradov vyžiadali desiatky mŕtvych a stovky zranených.
Mŕtvi a zranení
"Streľba v oblasti pri námestí Republiky v Almate neutícha. Sú mŕtvi. Ležia priamo na ulici. Je vidieť niekoľko rozstrieľaných áut, prinajmenšom v dvoch z nich sú telá," vyhlásil spravodajca TASS s tým, že v ďalších častiach mesta panuje dnes ráno relatívny pokoj, výstrely zaznievajú len zriedkavo.
Na námestí sú podľa spravodajcov agentúry Reuters vojaci a obrnené transportéry, o pár stoviek metrov ďalej videli mŕtvolu v ťažko poškodenom civilnom aute.
Všetky budovy štátnych úradov v Almate kontrolujú vojaci, uviedol vojenský veliteľ zásahu vo veľkomeste generál Kanat Tajmerdenov.
"Spolu s tým teroristi a ich banditské zoskupenia kladú tvrdý odpor," citovala generálovo vyjadrenie agentúra TASS. Veliteľ súčasne vyzval obyvateľov mesta, v ktorom žijú podľa dostupných údajov skoro dva milióny ľudí, aby prísne dodržiavali ustanovenia výnimočného stavu a zákaz vychádzania vo večerných a nočných hodinách.
V meste totiž ďalej pokračuje "protiteroristická operácia", vojaci získali kontrolu nad radnicou, prezidentskou rezidenciou a práve námestím Republiky, dodal generál.
Úrady v Kazachstane označujú účastníkov nepokojov za "teroristov", "extrémistov" či "ozbrojených banditov".
Obnova ústavného poriadku
Prezident Kasym-Žomart Tokajev dnes ráno vyhlásil, že v celom Kazachstane bol z veľkej časti obnovený ústavný poriadok, miestne zložky majú situáciu v krajine pod kontrolou.
Ministerstvo vnútra oznámilo, že bezpečnostné sily zadržali pri nepokojoch v krajine vyše 3-tisíc ľudí, 26 osôb bolo "zlikvidovaných" a 18 ľudí zranených. Rezort tiež informuje o 18 zabitých a 748 zranených príslušníkoch bezpečnostných síl.
Kazachstan prežíva v posledných dňoch nepokoje, ktoré agentúra Reuters už skôr označila za najhoršie od dosiahnutia nezávislosti bývalej sovietskej republiky pred tromi desaťročiami.
Začali sa v nedeľu pôvodne ako protesty proti zvýšeniu ceny skvapalneného plynu v meste Žanaozen, potom sa rozšírili do ďalších miest a vyhrotili sa.
Vláda v utorok požiadavkám demonštrantov ustúpila a sľúbila znížiť ceny zdraženého paliva o viac ako 50 percent, protestujúca tým však neupokojila.
Prezident preto okrem iného odvolal kabinet, vyhlásil výnimočný stav a požiadal o pomoc krajiny postsovietskej Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB). Už vo štvrtok dorazili prví ruskí a bieloruskí výsadkári.