Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2018, 07:16

Putinova popularita klesá. Dôveruje mu menej ako polovica Rusov

Dôvera v Putina je vôbec najnižšia od roku 2014, kedy sa ruský prezident tešil vysokej popularite v súvislosti s anexiou Krymu.

Putinova popularita klesá. Dôveruje mu menej ako polovica Rusov
Zdroj: Reuters

Dôvera v prezidenta Vladimira Putina klesla medzi Rusmi na 39 percent, vyplýva z novo zverejneného prieskumu ruského nezávislého sociologického strediska Levada.

Podľa analytikov stojí za poklesom dôvery najmä nesúhlas s vládnym plánom zvýšiť vek odchodu do dôchodku. Ako poznamenala agentúra AFP, dôvera v Putina je vôbec najnižšia od roku 2014, kedy sa ruský prezident tešil vysokej popularite v súvislosti s anexiou Krymu.

Prieskum verejnej mienky bol vykonaný medzi 20. a 26. septembrom a 39 percent opýtaných Rusov v ňom označilo Putina za politika, ktorému dôverujú. Vlani v novembri pritom prezidentovi dôverovalo ešte 59 percent respondentov.

Putin minulý týždeň podpísal zákon o dôchodkovej reforme, ktorý ľuďom predlžuje odchod do penzie o päť rokov. Zákon, ktorý v Rusku vyvolal značné napätie a protesty, schválila koncom septembra dolná a následne aj horná komora parlamentu.

Reforma prvýkrát za posledných takmer 100 rokov odsúva hranicu odchodu do dôchodku pre mužov na 65 a pre ženy na 60 rokov.

Putin, ktorý pred rokmi podobné opatrenia vylučoval, zmiernil pôvodný vládny návrh, ktorý počítal s predĺžením dôchodkového veku u žien dokonca o osem rokov.

"Ľudia si myslia, že sa vláda snaží vyriešiť svoje problémy na účet verejnosti," uviedol riaditeľ centra Levada Lev Gudkov.

Určité sociálne napätie podľa neho v krajine panuje už od konca minulého roka a stojí za ním množstvo faktorov, okrem iného zvýšenie cien a pokles reálnych miezd.

Oslabenie dôvery sa týka aj Putinových spojencov, ministra obrany Sergeja Šojgua a ministra zahraničia Sergeja Lavrova.

Vzhľadom k štýlu, akým Putin v krajine vládne, "nemôže zviesť zodpovednosť za nepopulárne rozhodnutie na niekoho iného," povedal denníku Vedomosti politológ Dmitrij Orlov. Putinov hovorca Dmitrij Peskov výsledky nového prieskumu nekomentoval.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.