Dôvera v prezidenta Vladimira Putina klesla medzi Rusmi na 39 percent, vyplýva z novo zverejneného prieskumu ruského nezávislého sociologického strediska Levada.
Podľa analytikov stojí za poklesom dôvery najmä nesúhlas s vládnym plánom zvýšiť vek odchodu do dôchodku. Ako poznamenala agentúra AFP, dôvera v Putina je vôbec najnižšia od roku 2014, kedy sa ruský prezident tešil vysokej popularite v súvislosti s anexiou Krymu.
Prieskum verejnej mienky bol vykonaný medzi 20. a 26. septembrom a 39 percent opýtaných Rusov v ňom označilo Putina za politika, ktorému dôverujú. Vlani v novembri pritom prezidentovi dôverovalo ešte 59 percent respondentov.
Putin minulý týždeň podpísal zákon o dôchodkovej reforme, ktorý ľuďom predlžuje odchod do penzie o päť rokov. Zákon, ktorý v Rusku vyvolal značné napätie a protesty, schválila koncom septembra dolná a následne aj horná komora parlamentu.
Reforma prvýkrát za posledných takmer 100 rokov odsúva hranicu odchodu do dôchodku pre mužov na 65 a pre ženy na 60 rokov.
Putin, ktorý pred rokmi podobné opatrenia vylučoval, zmiernil pôvodný vládny návrh, ktorý počítal s predĺžením dôchodkového veku u žien dokonca o osem rokov.
"Ľudia si myslia, že sa vláda snaží vyriešiť svoje problémy na účet verejnosti," uviedol riaditeľ centra Levada Lev Gudkov.
Určité sociálne napätie podľa neho v krajine panuje už od konca minulého roka a stojí za ním množstvo faktorov, okrem iného zvýšenie cien a pokles reálnych miezd.
Oslabenie dôvery sa týka aj Putinových spojencov, ministra obrany Sergeja Šojgua a ministra zahraničia Sergeja Lavrova.
Vzhľadom k štýlu, akým Putin v krajine vládne, "nemôže zviesť zodpovednosť za nepopulárne rozhodnutie na niekoho iného," povedal denníku Vedomosti politológ Dmitrij Orlov. Putinov hovorca Dmitrij Peskov výsledky nového prieskumu nekomentoval.