Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2018, 14:07 Aktualizované dňa 15.10.2018 o 20:35

Polícia ukončila rukojemnícku drámu v Kolíne. Páchateľ je s vážnymi zraneniami v nemocnici

Podľa policajného hovorcu muž najprv zapálil v reštaurácii rýchleho občerstvenia takzvaný Molotovov koktail.

Polícia ukončila rukojemnícku drámu v Kolíne. Páchateľ je s vážnymi zraneniami v nemocnici
Zdroj: Reuters

Troch zranených si vyžiadal dnešný incident na stanici v Kolíne nad Rýnom na západe Nemecka, pri ktorom muž najprv zapálil v reštaurácii takzvaný Molotovov koktail a následne niekoľko hodín držal v staničnej lekárni rukojemníkov.

Páchateľa polícia pri zásahu vážne zranila, a musel sa preto podrobiť operácii. Ďalšími zranenými sú jeho rukojemníci a 14-ročná dievčina, ktorú popálila horľavá zmes. Motív činu nie je zatiaľ jasný, polícia však nevylučuje, že išlo o teroristický útok.

Kolínska polícia dostala hlásenie o incidente na rušnej stanici v centre mesta o 12:42 SELČ. Podľa policajného hovorcu muž najprv zapálil v reštaurácii rýchleho občerstvenia takzvaný Molotovov koktail.

Oheň popálil štrnásťročnú dievčinu, ktorá bola následne vo vážnom stave previezená do nemocnice. V reštaurácii sa spustil protipožiarny systém, ktorý začal namiesto kropiť.

Zrejme kvôli tomu muž zamieril do neďalekej lekárne, kde si vzal jednu ženu ako rukojemníčku. Podľa očitých svedkov kričal, že patrí k teroristickej organizácii Islamský štát, a následne sa v lekárni zatarasil.

V snahe rukojemníkov oslobodiť policajti pri zásahu násilníka niekoľkokrát postrelili. Muž mal podľa polície v ruke zbraň, pričom nebolo jasné, či je pravá alebo nie.

Na mieste sa podľa policajného hovorcu našli tiež urýchľovač horenia a malé propanbutanové fľaše používané pri stanovaní. Plynové fľaše muž v istom okamihu pripevnil na rukojemníkov a pri policajnom zásahu sa ich pokúsil zapáliť.

Zadržiavaná žena utrpela ľahké zranenia, násilník bol na mieste činu oživovaný a v nemocnici sa musel podrobiť akútnej operácii.

Vzhľadom k jeho stavu, nebolo muža zatiaľ možné vypočuť. Jeho totožnosť tak nie je jasná. Na mieste činu sa však našli dokumenty 55-ročného Sýrčana, ktoré "s vysokou pravdepodobnosťou" patria páchateľovi.

Držiteľ týchto dokumentov môže v Nemecku legálne zdržiavať do polovice roku 2021. Polícii je známy od roku 2016, a to kvôli rozsiahlej trestnej činnosti, predovšetkým krádežiam a drogovým deliktom.

Po celú dobu akcie bola stanice mimo prevádzky a diaľkové i medzimestské vlaky smerovali na iné stanice. Kolínska stanica patrí medzi najväčšie v Nemecku a je v tesnom susedstve slávnej katedrály. Denne ním prejde približne 1300 vlakov s až 280-tisíc cestujúcimi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.