Macedónsky parlament dnes schválil ústavné zmeny zakotvujúce nový názov štátu. Na základe dohody s Gréckom by sa bývalá juhoslovanská republika mala vymenovať Republika Severné Macedónsko, skrátene Severné Macedónsko.
V stodvadsaťčlennom parlamente sa pre nový názov vyslovilo 80 poslancov. Niekoľko ďalších hlasovaní poslancov však ešte čaká.
Premenovanie balkánskeho štátu má ukončiť spory s Gréckom, ktorého súčasťou je aj severná provincia Macedónsko. Atény kvôli tomu blokovali vstup Macedónska do NATO aj Európskej únie.
V referende, ktoré sa v krajine konalo na konci septembra, sa pre zmenu názvu vyslovila drvivá väčšina hlasujúcich, výsledok bol však kvôli nízkej volebnej účasti označený za neplatný. Vláda zmenu schválila 8. októbra.
Macedónska opozícia tvrdí, že dohoda medzi Aténami a Skopje je protiústavná. V predvečer hlasovania hlavná opozičná strana VMRO-DPMNE označila dohodu o premenovaní štátu za "mŕtvu" a parlamentnú diskusiu za zbytočnú.
K presadeniu zákona o zmene názvu potrebovala vláda premiéra Zorana Zaeva dvojtretinovú parlamentnú väčšinu, teda práve najmenej 80 hlasov.
Po dlhých debatách sa vládnym poslancom podarilo získať potrebných osem opozičných kolegov na svoju stranu. Keby sa im to nepodarilo, hodlal predseda vlády vypísať predčasné parlamentné voľby.
Formálny proces zmeny macedónskej ústavy musí teraz podľa zákona začať v priebehu dvoch nasledujúcich týždňov. Môže však trvať až tri mesiace, počas ktorých musí parlament absolvovať ešte niekoľko čiastkových hlasovaní.