Sebastian KurzReuters
StoryEditor

Rakúsko odmietlo globálny pakt OSN o migrácii. Ohrozuje národnú suverenitu, hovorí Kurz

31.10.2018, 10:54
Autor:
ČTKČTK
Text nezáväznej dohody bol v septembri 2016 prijatý 193 členmi Organizácie Spojených národov.

Rakúsko nepodpíše globálny pakt OSN o migrácii, ktorý bude v decembri oficiálne prijatý v Marakéši. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz a vicekancelár Heinz-Christian Strache to podľa agentúry APA uviedli pred dnešným zasadnutím vlády.

Text nezáväznej dohody bol v septembri 2016 prijatý 193 členmi Organizácie Spojených národov. Od dokumentu, ktorý má zlepšiť medzinárodné riešenie utečeneckej problematiky, vlani odstúpili Spojené štáty.

"Ohrozenie národnej suverenity"

Ako dôvod rakúskej neúčasti na pakte uviedli Kurz sa Strachem zásadné obsahové výhrady. Podľa nich zmluva nepomáha riešiť migračné otázky, ohrozuje rakúsku suverenitu vo veciach migračnej politiky a stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Z týchto dôvodov Viedeň do Marakeša nepošle svojich zástupcov, aby dokument podpísali.

"Sú tu niektoré body, na ktoré pozeráme kriticky a kde sa obávame ohrozenia našej národnej suverenity," vyhlásil kancelár Kurz (ÖVP).

Kancelár ako príklad uviedol návrhy, ktoré by mohli obmedziť činnosť bezpečnostných úradov pri vyhosťovaní migrantov, alebo tiež myšlienky, ktoré by mohli smerovať k stieraniu rozdielov medzi legálnou a ilegálne migráciou a medzi pracovnou migráciou a právom na azyl. "To odmietame," zdôraznil Kurz podľa agentúry APA.

"Časť obsahu ide úplne proti nášmu postoju, aj vo vládnom programe," doplnil šéfa vlády Strache, ktorý je zároveň predsedom protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

"Migrácia nie je a nemôže byť ľudským právom," pokračoval vicekancelár. "Nemôže sa stávať, že niekto dostane právo na migráciu kvôli klíme alebo chudobe," dodal Strache.

Je to dno rakúskej zahraničnej politiky, tvrdí opozícia

Rozhodnutie vlády dnes ostro odsúdili politici z opozičnej Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ), Zelených a liberálnej strany NEOS. Podľa APA hovoria o dne rakúskej zahraničnej politiky a spochybňovaniu medzinárodného poriadku.

Europoslanec za SPÖ Josef Weidenholzer Kurzovi a Strachemu vyčítal, že ďalej ohrozujú povesť Rakúska ako sprostredkovateľa. Podľa Weidenholzera je to nezodpovedné a absolútne nehodné krajiny, ktorá predsedá EÚ.

Europoslanec za stranu Zelených Michel Reimon poznamenal, že opustením migračného paktu je Rakúsko "nielen súčasťou reakčného východného bloku, ale aj jeho vodcom".

Kurz predpokladá, že k migračnému paktu sa nepripojia aj ďalšie štáty. Dnes tiež vyslovil domnienku, že mnoho štátov sa síce pripojí, ale nakoniec sa nebude držať jeho cieľov.

Negatívne sa k paktu stavia aj Poľsko s Maďarskom. Česká republika, ktorá patrí spoločne s Budapešťou a Varšavou k hlasným kritikom migračnej politiky Európskej únie a k odporcom prijímanie migrantov, svoje stanovisko k dohode vyjadrí až na decembrovej konferencii. Podľa vyhlásenia českého ministerstva zahraničia však vláda nebude súhlasiť s nelegálnou migráciou.

01 - Modified: 2022-12-03 10:22:29 - Feat.: - Title: Krajiny sa rozchádzajú v názore na zameranie zmluvy o plastoch, nie všetky chcú výrobu obmedziť 02 - Modified: 2022-12-02 20:19:38 - Feat.: - Title: Rumunský prezident a rakúsky kancelár rokovali o rozšírení Schengenu 03 - Modified: 2022-12-02 19:56:03 - Feat.: - Title: Súd v Rakúsku odsúdil troch Afgancov za vraždu a znásilnenie 13-ročného dievčaťa 04 - Modified: 2022-12-01 07:45:24 - Feat.: - Title: OSN žiada rekordnú sumu na humanitárnu pomoc v budúcom roku 05 - Modified: 2022-11-28 16:09:12 - Feat.: - Title: OSN a USA vyzvali Čínu, aby rešpektovala právo na protesty
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2022 09:49