Republikáni prezidenta USA Donalda Trumpa si zrejme aj po utorkových voľbách udržia väčšinu v Senáte amerického Kongresu. Vyplýva to z prognóz, ktoré zverejnili viaceré americké televízie.
Ako fungujú americké kongresové voľby:
Zatiaľ nie je jasné, aká veľká by mala byť republikánska väčšina v hornej komore Kongresu. Jej udržanie by však podľa televízie Fox News umožnilo Trumpovi pokračovať v transformácii amerického súdnictva a mohlo by zbrzdiť možné snahy demokratov o vyšetrovanie alebo impeachment prezidenta.
Demokratická Snemovňa
Podľa prvých prognóz výsledkov utorkových volieb opoziční demokrati po ôsmich rokoch získajú väčšinu kresiel v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu.
Podľa prepočtu agentúry AP a televízie CNN demokrati už získali najmenej 218 kresiel v 435 člennej Snemovni.
To by mohlo ohroziť realizáciu Trumpovej legislatívnej agendy v druhej polovici jeho funkčného obdobia, a potenciálne otvoriť cestu k jeho impeachmentu.
Trump hovorí o úspechu
Donald Trump na twitteri označil výkon republikánov vo voľbách za fantastický úspech. "Dnes v noci fantastický úspech. Vďaka všetkým!" napísal Trump v reakcii na sčítanie hlasov.
Tremendous success tonight. Thank you to all!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 7, 2018
Američania si v rámci supervolebného utorka volia všetkých 435 členov Snemovne reprezentantov. Okrem nich sa o znovuzvolenie uchádzalo aj 35 zo 100 senátorov. V hre tiež bolo 39 miest guvernérov jednotlivých štátov Únie.
Republikáni majú v súčasnosti väčšinu v oboch komorách Kongresu. Mnohí analytici vopred predpovedali, že by Republikánska strana mohla stratiť kontrolu nad Snemovňou reprezentantov, ale že si pravdepodobne udrží väčšinu v Senáte.
Súboj o Senát
Republikáni podľa prepočtov amerických médií udržia kontrolu nad Senátom Spojených štátov, pomohlo im k tomu okrem iného víťazstvo v kľúčových štátoch, ako sú Tennessee či Indiana.
Doterajšie prepočty ukazujú, že republikáni získali zo sto kresiel v Senáte najmenej 51.
Podľa denníka The New York Times boli republikáni úspešní vo Wyomingu, Mississippi a predovšetkým v Indiane, kde Mike Braun porazil doterajšieho demokratického senátora Joea Donnellyho.
Kľúčové úspechy
Aj v Severnej Dakote porazil republikánsky kandidát Kevin Cramer demokratickú senátorku Heidi Heitkampovú.
Republikánom sa tiež podarilo udržať mandát v Tennessee. Ten však neobhajoval doterajší senátor Bob Corkery, ale doterajšia republikánska kongresmanka Marsha Blackburnová, ktorá sa stretla s demokratickým rivalom a bývalým guvernérom Philom Bredesen. Úspech Blackburnovej médiá označujú za dôležitý v snahe republikánov udržať Senát.
V Mississippi voliči vyberali oboch senátorov, jedného v riadnych voľbách a druhého v doplňovacích. V riadnych voľbách tu obhájil mandát republikán Wicker, v doplňovacích sa žiadnemu kandidátovi nepodarilo získať viac ako 50 percent, preto tu na konci novembra bude ešte druhé kolo.
V ňom sa stretnú demokrat Mike Espy s republikánkou Cindy Hydeovou-Smithovou, ktorá je považovaná za favoritku.
V Texase v dramatickom súboji dokázal udržať senátorský mandát republikán Ted Cruz, ktorý mal tvrdú konkurenciu v podobe demokratického kongresmana Beta O'Rourkeho.
Zisky demokratov
Demokrati zatiaľ získali senátorská kreslá v Ohiu, Pensylvánii, New Yorku či New Jersey, kde kreslo obhájil Bob Memendez. Víťazom vo Vermonte sa stal nezávislý Bernie Sanders, ktorý však v Senáte hlasuje s demokratmi. V Maine k víťazstvu mieri tiež nezávislý senátor Angus King.
Demokrati tiež udržali senátorské kreslá v štátoch Washington, Nové Mexiko alebo Havaj. Aj v New Yorku obhájila mandát Kirsten Gillibrandová.
Dramatický je súboj na Floride, kde si veľmi tesný náskok udržuje republikán Rick Scott, ktorý by tak v prípade víťazstva pripravil o mandát doterajšieho demokratického senátora Billa Nelsona.