Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2018, 16:52

Holanďan si chce nechať zmeniť rok narodenia. Argumentuje, že sa cíti ako transgender ľudia

Podľa neho jeho dátum narodenia neodzrkadľuje to, ako sa v skutočnosti cíti.

menstruacny kalendar
Zdroj: pixabay.com

Šesťdesiatdeväťročný muž z Holandska sa chce nechať úradne o dvadsať rokov "omladiť". Tvrdí, že sa so svojím dátumom narodenia necíti dobre a je kvôli svojmu veku diskriminovaný. O neobvyklom prípade na svojich internetových stránkach informuje britský The Guardian.

Emile Ratelband žaluje úrady, že mu v dokladoch odmietli upraviť rok narodenia. Na súde v Arnheme vysvetlil, že kvôli tomu, že jeho oficiálne vek neodráža jeho skutočný psychický stav, má problém nájsť prácu aj vzťah.

Svoj problém prirovnal k transgender osobe, ktorá sa neidentifikuje s pohlavím, ktoré získala pri narodení. Preto chce, aby mu úrady zmenili súčasný dátum narodenia z 11. marca 1949 na 11. marca 1969.

"V 69 rokoch mám obmedzené možnosti. Vo 49 si môžem kúpiť nový dom, jazdiť iným autom," tvrdí Ratelband. "Keď na (zoznamovacej aplikácii) Tinderi uvediem, že mám je 69, nikto sa mi neozve.

Keď poviem, že mám je 49, tak s tým, ako vyzerám, budem v skvelej pozícii," myslí si muž, ktorému vraj lekári povedali, že má telo v stave ako 45-ročný. Tento motivačný rečník si tiež sťažuje, že firmy nechcú najímať niekoho v dôchodkovom veku ako poradcu.

Sudca, ktorý sa jeho prípadom zaoberal, pripustil, že možnosť nechať si zmeniť pohlavie prišla až s vývojom zákonov. "Súhlasím s vami: pred mnohými rokmi by sme si mysleli, že niečo také (ako zmena pohlavia) je nemožné," uviedol.

A Ratelbanda sa opýtal, čo by jeho rodičia povedali na to, že si zo života nechal vymazať 20 rokov. "O koho by sa v rokoch 1949 až 1969 starali, kto by bol tým malým chlapcom ?," chcel sudca počuť. Ratelband na to odpovedal, že jeho rodičia už nežijú.

Zmena roku narodenia by podľa Ratelbanda tiež bola dobrou správou pre vládu, pretože by sa vzdal nároku na penziu do doby, než znovu dosiahne dôchodkový vek.

Súd má vyniesť rozsudok v tomto prípade počas štyroch týždňov, píše na svojich internetových stránkach The Daily Telegraph.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.