StoryEditor

Prahou sa niesli hlasy demonštrantov. Odporcovia opatrení si neželajú nariadenia ani vyhlášky vlády

09.01.2022, 16:06
Autor:
TASRTASR
Na Václavskom námestí sa dnes zišlo viac ako tisíc protestujúcich voči opatreniam vlády. Z pódia zazneli vety o tom, že šíri medzi ľuďmi strach.

V českej metropole Praha sa v nedeľu popoludní na Václavskom námestí zišlo odhadom viac ako tisíc odporcov proticovidových opatrení, informoval spravodajský server Novinky.cz.

Účastníci demonštrácie s názvom Deväť krokov ku slobode, ktorú zorganizovalo hnutie Chcípl PES, si so sebou doniesli transparenty s nápismi ako "Zradca národa", "Pravda víťazí", "Slobodu alebo smrť" a "Máme toho dosť".

Vláda vraj šíri strach 

PES bol názov protiepidemického systému Česka, ktorý určoval rozsah proticovidových opatrení v krajine. Vláda ho prestala používať koncom januára 2021.

Z pódia zazneli vety o tom, že vláda šíri medzi ľuďmi strach a prevolávali sa heslá ako "Povstaňte" a "Slobodu". Na pódiu vystúpili aj zástupcovia integrovaného záchranného systému, priblížili Novinky.

Hnutie Chcípl PES podľa vlastných slov odmieta "rozdeľovanie spoločnosti a segregáciu ľudí pomocou diskriminačných nariadení a vyhlášok a žiada ich okamžité zastavenie a zrušenie".

V dôsledku rýchleho nástupu variantu omikron chystá vláda Česka úpravy niektorých opatrení, aby ľudia mohli chodiť do zamestnania predovšetkým v oblasti kritickej infraštruktúry nevyhnutnej pre chod štátu. Týkať sa to má najmä pracovníkov v sociálnych službách, školstve či zdravotníctve.

Povinné testovanie zamestnancov 

Česká vláda zároveň na stredajšom rokovaní rozhodla o skrátení karantény a izolácie, ako aj o povinnom testovaní pre všetkých zamestnancov.

​Povinné testovanie zamestnancov vstúpi do platnosti 17. januára. "Všetci sa budú testovať pomocou antigénových testov dvakrát do týždňa," povedal minister zdravotníctva Vlastimil Válek. Dodal, že tieto testy budú uhrádzané z verejného zdravotného poistenia.

Plošné testovanie bude trvať dva alebo tri týždne v závislosti od vývoja variantu omikron. "Maximálne to bude platiť tri týždne," povedal Válek.

25. máj 2022 15:43