HN/Peter Mayer
StoryEditor

Lajčák: Nemáme radosť, že pakt OSN o migrácii zneužívajú populisti a xenofóbi

19.11.2018, 12:15
Autor:
TASRTASR
Lajčák zdôraznil, že téma paktu migrácie v súčasnosti "dosť rezonuje" v európskom, ale aj v slovenskom priestore.

Nadchádzajúce predsedníctvo SR v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) - od 1. januára 2019 -, ako aj dianie okolo Globálneho paktu OSN o migrácii boli hlavnými témami pondelňajších rokovaní ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicou Mogheriniovou.

Šéf slovenskej diplomacie spresnil, že s Mogheriniovou sa stretol pred zasadnutím Rady EÚ pre zahraničné veci.

"Hlavná téma, o ktorej sme hovorili, bolo nadchádzajúce slovenské predsedníctvo v OBSE a možnosť spolupráce medzi OBSE a Európskou úniou," spresnil Lajčák. Pripomenul, že EÚ a OBSE v júni tohto roku uzavreli dohodu o užšej spolupráci a slovenské predsedníctvo bude prvé, ktoré sa bude konať po uzavretí tejto dohody.

"Je obojstranným záujmom ukázať, že takáto dohoda je v prospech oboch organizácií," dodal.

Podľa jeho slov chcú EÚ a OBSE spolupracovať predovšetkým pri projektoch, ktoré pomôžu zlepšiť život obyčajným ľuďom v oblastiach Európy, ktoré sú postihnuté konfliktmi, či už prebiehajúcimi, alebo zmrazenými.

"Dohodli sme sa, že sa budeme tejto téme venovať a spoločne ju rozpracujeme," zhodnotil situáciu Lajčák.

Šéf slovenskej diplomacie upozornil, že spolu s Mogheriniovou sa nevyhli ani téme Globálneho paktu OSN o migrácii. Zdôraznil, že táto téma v súčasnosti "dosť rezonuje" v európskom, ale aj v slovenskom priestore, a pripomenul, že EÚ hrala aktívnu úlohu pri dojednávaní tohto textu.

"Všetky naše pripomienky, teda aj Slovenska, aj tie zo strany EÚ, boli v texte dokumentu zohľadnené," uviedol Lajčák.

Cieľom 34-stranového dokumentu, ktorý bol v OSN prijatý v roku 2017, teda v čase, keď bol Lajčák predsedom Valného zhromaždenia OSN, je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov.

Tento politický dokument však členské krajiny do ničoho nenúti a migračná politika ostáva suverénnym právom každého členského štátu OSN. Európska komisia minulý týždeň vyjadrila silnú podporu pre túto dohodu, ktorá by mala byť prijatá na decembrovej medzivládnej konferencii v Marrákeši.

Lajčák v tejto súvislosti upozornil, že Mogheriniová sa už v tomto duchu viackrát vyjadrila a na tejto pozícii trvá.

"Nemáme radosť z toho, že táto téma je zneužívaná populistami, xenofóbmi a nacionalistami, ktorí šíria bludy a nepravdy o tomto dokumente. Nejde im o nič iné len o to, aby si zvyšovali vlastnú popularitu, ale škodlivým spôsobom," zhrnul situáciu Lajčák.

01 - Modified: 2024-12-21 22:51:23 - Feat.: - Title: Novým veľvyslancom Ukrajiny pri OSN sa stal Andrij Melnyk 02 - Modified: 2024-12-20 21:19:43 - Feat.: - Title: OSN predĺžila mandát pozorovateľskej misie na Golanských výšinách 03 - Modified: 2024-12-20 18:05:31 - Feat.: - Title: Pri leteckom útoku v Sudáne zahynuli traja pracovníci potravinového programu OSN 04 - Modified: 2024-12-19 20:39:17 - Feat.: - Title: Izraelské útoky v Sýrii sú porušením suverenity a musia skončiť, povedal šéf OSN 05 - Modified: 2024-12-19 17:16:56 - Feat.: - Title: Guterres hovorí o "plameni nádeje" v Sýrii a možnom rušení sankcií, ktoré boli mierené proti Asadovi
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2024 09:47