Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2018, 21:07

Fínsko sa rozhodlo zastaviť vývoz zbraní do Saudskej Arábie

Zastavenie vývozu zbraní a ďalšieho vybavenia do Saudskej Arábie oznámilo vo štvrtok ešte pred Fínskom aj Dánsko.

Fínsko sa rozhodlo zastaviť vývoz zbraní do Saudskej Arábie
Zdroj: Reuters

Fínsko sa vo štvrtok pridalo ku krajinám, ktoré zakázali vývoz zbraní a iného vojenského vybavenia do Saudskej Arábie.

Dôvodom je najmä vojna v Jemene, v ktorej bojuje jemenská vláda podporovaná Saudskou Arábiou s húsíami - šiitskými povstalcami podporovanými Iránom.

Fínska vláda vo štvrtkovom vyhlásení oznámila zastavenie vývozu vojenského arzenálu do Rijádu i Spojených arabských emirátov (SAE), ktoré tiež v Jemene bojujú proti húsíom. Helsinki podľa agentúry AP uviedli, že pre oba kroky sa rozhodli z dôvodu "znepokojujúcej humanitárnej situácie v Jemene".

Fínsko v tejto súvislosti uviedlo, že "dodržiava podmienky Európskej únie na vývoz zbraní, ktoré zohľadňujú najmä ľudské práva a ochranu mieru, bezpečnosti a stability v regióne".

Koľko zbraní Fínsko do Saudskej Arábie doposiaľ vyviezlo nie je podľa AP známe.

Zastavenie vývozu zbraní a ďalšieho vybavenia do Saudskej Arábie oznámilo vo štvrtok ešte pred Fínskom aj Dánsko. Kodaň informovala, že sa tak rozhodla pre zhoršujúcu sa situáciu v Jemene i nedávnu vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, ktorého zabili 2. októbra na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule.

Nemecko už v októbri - v reakcii na vraždu Chášukdžího - oznámilo, že neschváli nový vývoz zbraní do Saudskej Arábie. Tento týždeň vláda v Berlíne informovala, že vývoz zbraní do tejto krajiny úplne zastavila.

Saudská Arábia je jedným z najväčších dovozcov zbraní na svete. Vedie vojenskú koalíciu bojujúcu v občianskej vojne v Jemene, v ktorej už zahynuli desaťtisíce ľudí a ktorá spôsobila obrovskú humanitárnu katastrofu. Hladomor tam hrozí 14 miliónom obyvateľov, teda polovici tamojšej populácie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.