Reuters
StoryEditor

Ak nedôjde k žiadnym zmenám, budeme brexit vetovať, varuje španielsky premiér

23.11.2018, 07:33
Autor:
TASRTASR
Predstavitelia Španielska uviedli, že sú pripravení blokovať dohodu o brexite, pokiaľ im nebude garantovať právo veta pri rozhodovaní o budúcom štatúte Gibraltáru.

Španielsky premiér Pedro Sánchez trvá na tom, že Španielsko bude hlasovať proti existujúcemu textu dohody medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom za predpokladu, že nebudú zmenené časti dohody týkajúce sa Gibraltáru. Uviedol to po svojom štvrtkovom rokovaní s britskou premiérkou Theresou Mayovou.

"Po mojom rozhovore s Theresou Mayovou zostávajú naše pozície vzdialené. Moja vláda bude vždy brániť záujmy Španielska. Ak nedôjde k žiadnym zmenám, budeme brexit vetovať," napísal Sánchez v mikroblogu zverejnenom na svojom konte na sociálnej sieti Twitter po príchode na historickú štátnu návštevu Kuby.

​Predstavitelia Španielska už predtým uviedli, že sú pripravení blokovať dohodu o tzv. brexite, pokiaľ im nebude garantovať právo veta pri rozhodovaní o budúcom štatúte Gibraltáru.

Ako uviedol španielsky minister zahraničných vecí Josep Borrell v pondelok po stretnutí s predstaviteľmi EÚ, návrh dohody nedefinuje v dostatočnej miere spôsob, akým by po brexite mala byť riešená otázka Gibraltáru.

V Londýne medzitým hovorca premiérky Mayovej vyhlásil, že "návrh dohody z minulého týždňa pokrýva aj otázku Gibraltáru". Dodal: "Premiérka má jasno v tom, že my nebudeme vyčleňovať otázku Gibraltáru, ako ani iných zámorských teritórií a korunných závislých území z našich rokovaní o budúcich vzťahoch."

Predseda vlády Gibraltáru Fabian Picardo dodal, že nový postoj Madridu "robí málo pre budovanie vzájomnej dôvery do budúcna".

Vo svojom prejave k poslancom gibraltárskeho parlamentu zo štvrtka Picardo uviedol, že "Španielsko nepotrebuje veto, aby nás dostalo za stôl".

Podľa neho Španielsko ako štvrtá najväčšia ekonomika eurozóny "nepotrebuje bič, aby získala najmenšiu ekonomiku v Európe, aby s ňou sedela za stolom a viedla zmysluplnú diskusiu o spolupráci".

Španielsko si dlhodobo robí nárok na územie Gibraltáru, ktoré bolo nútené ustúpiť britskej korune na základe Utrechtského mieru v roku 1713. Po vystúpení Británie z Európskej únie príde o európske členstvo automaticky aj Gibraltár. A to aj napriek tomu, že v roku 2016 v júnovom referende o brexite až 96 percent voličov v Gibraltári hlasovalo za zotrvanie Británie v EÚ.

01 - Modified: 2024-11-21 22:25:02 - Feat.: - Title: Korunovácia Karola III. stála Britániu 72 miliónov libier, oznámila vláda 02 - Modified: 2024-11-21 16:22:18 - Feat.: - Title: Británia uvalila sankcie na angolskú miliardárku, ktorej otec v krajine vládol a ukrajinského oligarchu 03 - Modified: 2024-11-21 08:16:08 - Feat.: - Title: Zomrel bývalý britský vicepremiér John Prescott, pôsobil v Blairových vládach 04 - Modified: 2024-11-20 23:00:00 - Feat.: - Title: Bude nakoniec všetko úplne inak? Ropa môže dostať druhú šancu, gigantom vyčítajú sabotáž 05 - Modified: 2024-11-20 22:17:10 - Feat.: - Title: Británia a Moldavsko podpísali obranný pakt proti "ruskej agresii", má posilniť odolnosť
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. november 2024 14:04