Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2018, 08:33

Ak nedôjde k žiadnym zmenám, budeme brexit vetovať, varuje španielsky premiér

Predstavitelia Španielska uviedli, že sú pripravení blokovať dohodu o brexite, pokiaľ im nebude garantovať právo veta pri rozhodovaní o budúcom štatúte Gibraltáru.

Ak nedôjde k žiadnym zmenám, budeme brexit vetovať, varuje španielsky premiér
Zdroj: Reuters

Španielsky premiér Pedro Sánchez trvá na tom, že Španielsko bude hlasovať proti existujúcemu textu dohody medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom za predpokladu, že nebudú zmenené časti dohody týkajúce sa Gibraltáru. Uviedol to po svojom štvrtkovom rokovaní s britskou premiérkou Theresou Mayovou.

"Po mojom rozhovore s Theresou Mayovou zostávajú naše pozície vzdialené. Moja vláda bude vždy brániť záujmy Španielska. Ak nedôjde k žiadnym zmenám, budeme brexit vetovať," napísal Sánchez v mikroblogu zverejnenom na svojom konte na sociálnej sieti Twitter po príchode na historickú štátnu návštevu Kuby.

​Predstavitelia Španielska už predtým uviedli, že sú pripravení blokovať dohodu o tzv. brexite, pokiaľ im nebude garantovať právo veta pri rozhodovaní o budúcom štatúte Gibraltáru.

Ako uviedol španielsky minister zahraničných vecí Josep Borrell v pondelok po stretnutí s predstaviteľmi EÚ, návrh dohody nedefinuje v dostatočnej miere spôsob, akým by po brexite mala byť riešená otázka Gibraltáru.

V Londýne medzitým hovorca premiérky Mayovej vyhlásil, že "návrh dohody z minulého týždňa pokrýva aj otázku Gibraltáru". Dodal: "Premiérka má jasno v tom, že my nebudeme vyčleňovať otázku Gibraltáru, ako ani iných zámorských teritórií a korunných závislých území z našich rokovaní o budúcich vzťahoch."

Predseda vlády Gibraltáru Fabian Picardo dodal, že nový postoj Madridu "robí málo pre budovanie vzájomnej dôvery do budúcna".

Vo svojom prejave k poslancom gibraltárskeho parlamentu zo štvrtka Picardo uviedol, že "Španielsko nepotrebuje veto, aby nás dostalo za stôl".

Podľa neho Španielsko ako štvrtá najväčšia ekonomika eurozóny "nepotrebuje bič, aby získala najmenšiu ekonomiku v Európe, aby s ňou sedela za stolom a viedla zmysluplnú diskusiu o spolupráci".

Španielsko si dlhodobo robí nárok na územie Gibraltáru, ktoré bolo nútené ustúpiť britskej korune na základe Utrechtského mieru v roku 1713. Po vystúpení Británie z Európskej únie príde o európske členstvo automaticky aj Gibraltár. A to aj napriek tomu, že v roku 2016 v júnovom referende o brexite až 96 percent voličov v Gibraltári hlasovalo za zotrvanie Británie v EÚ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.