Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2018, 15:48

Rusku hrozí nekontrolovateľné šírenie vírusu HIV, môže za to aj anexia Krymu

Väčšina nových prípadov vlani pochádzala z heterosexuálneho styku, čo ukazuje, že choroba sa šíri mimo rizikovej skupiny.

Rusku hrozí nekontrolovateľné šírenie vírusu HIV, môže za to aj anexia Krymu
Zdroj: Reuters

Rusko a niektoré ďalšie postsovietske štáty riskujú rozsiahlu a nekontrolovateľnú epidémiu vírusu HIV. Upozorňuje na to štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, ktorá bola uverejnená v Londýne.

V Rusku v roku 2017 zaznamenali oficiálne 104-tisíc nových prípadov nakazenia, počet nositeľov vírusu HIV presiahol 1,2 milióna.

Väčšina nových prípadov vlani pochádzala z heterosexuálneho styku, čo ukazuje, že choroba sa šíri mimo rizikovej skupiny.

"Počet nakazených môže rásť exponenciálne, ak sa neposilnia protiopatrenia," povedal agentúre Reuters expert WHO Masoud Dara.

Ruskí lekári priznávajú, že pre účinnú liečbu nemajú dosť liekov. Látka metadón, náhradka drogy, ktorej riadená aplikácia znižuje možnosť nakazenia injekčnou striekačkou, je v Rusku zakázaná.

K rozšíreniu nákazy podľa ruskej tlače prispela aj anexia ukrajinského Krymu, kde sa po ruskej okupácii v roku 2014 počet ľudí s vírusom HIV zvýšil.

Počet mužov, ktorí sa nakazili pri sexuálnom styku s inými mužmi, sa medzi rokmi 2008 a 2015 viac ako zdvojnásobil, vyplýva z ruských štatistík.

Nenávisť k sexuálnym menšinám, v ruskej spoločnosti prevládajúca, bráni ľuďom podstúpiť testy na prítomnosť vírusu. Západné organizácie, ktoré v Rusku so šírením vírusu HIV bojujú, museli prijať hanlivú nálepku "zahraničný agent".

V ostatných postsovietskych štátoch stúpol za posledných desať rokov počet nakazení pri heterosexuálnom styku o takmer 60 percent, zistila WHO.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.