Reuters
StoryEditor

Najhorší sériový vrah v dejinách USA? Muž sa priznal k 90 vraždám

30.11.2018, 07:21
Autor:
TASRTASR
Samuel Little sedí vo väzení v americkom Texase, kde si odpykáva doživotie.

Sedemdesiatosemročný tulák vo väznici v americkom štáte Texas sa priznal k 90 vraždám a teraz ho vyšetrujú ako pravdepodobne najhoršieho sériového vraha v dejinách USA. Píše o tom agentúra AFP.

Samuel Little páchal vraždy celé desaťročia od jedného pobrežia USA až k druhému a číhal prevažne na drogovo závislé ženy a prostitútky, uviedol americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI).

Bývalý boxer

Littla, 190 centimetrov vysokého bývalého boxera známeho aj pod menom Samuel McDowell, zatkli v útulku pre bezdomovcov v štáte Kentucky v roku 2012 a vydali ho do Kalifornie, kde čelil obvineniam z drogových trestných činov.

Keď už bol Little v Kalifornii, dôkazy v podobe DNA ho spojili s tromi odloženými prípadmi a v roku 2014 ho odsúdili za vraždy troch žien v Los Angeles, spáchaných v rokoch 1987-89.

 Všetky tri obete boli zbité a zaškrtené.

Ďalšie a ďalšie vraždy

Little dostal doživotné väzenie, ale previezli ho do Texasu v súvislosti s vyšetrovaním ďalšej vraždy.

Bobby Bland - prokurátor texaského okresu Ector, kde je Little zadržiavaný - uviedol, že muž sa nakoniec priznal k vražde Denise Christie Brothersovej v texaskom meste Odessa z roku 1994.

A keď príslušník policajnej zložky Texaskí rangeri James Holland získal Littlovu dôveru, začal sa zločinec priznávať k desiatkam ďalších vrážd spáchaných v rokoch 1970-2005, dodal prokurátor Bland.

Mestá a počty

Kriminalistka a analytička FBI Christina Palazzolová povedala, že Little počas výsluchu v máji 2018 "uvádzal rangerovi Hollandovi mestá a štáty a tiež počty obetí, ktoré na každej z týchto lokalít zavraždil".

"Jackson, Mississippi - jedna; Cincinnati, Ohio - jedna; Phoenix, Arizona - tri; Las Vegas, Nevada - jedna..." citovala vraha Palazzolová.

Celkovo to bolo 90 vrážd, z ktorých justičné a policajné orgány zatiaľ overili 34.

"Little bude označený za jedného z najhorších - ak nie za najhoršieho sériového vraha v dejinách USA," napísal Bland vo vyhlásení.

Môže byť najhorší

Najhorším doteraz známym sériovým vrahom USA, ktorý má na svedomí najväčší počet obetí, je Gary Ridgway, tzv. "vrah od Zelenej rieky". Usvedčili ho zo 49 vrážd a odpykáva si doživotné väzenie v štáte Washington.

FBI oznámil, že na preverovaní Littlových priznaní k nevyriešeným vraždám po celej krajine pracuje spoločne s ministerstvom spravodlivosti, policajnou zložkou Texaskí rangeri a s desiatkami štátnych aj miestnych orgánov. Ranger Holland vypočúva Littla "takmer denne", aby pomohol získať presný a úplný obraz o jeho zločinoch.

Podľa FBI si Little "veľmi podrobne pamätá obete a vraždy", ale je "menej spoľahlivý pri dátumoch" zločinov.

Keďže jeho obeťami sa stávali predovšetkým drogovo závislé ženy a prostitútky, v niektorých prípadoch neboli obete vôbec identifikované a ich smrť nebola vyšetrená.

Spôsob vraždy

"Navyše, Littlova metóda vraždenia nemala vždy zreteľné znaky, ktoré by ukazovali, že úmrtie bola vražda," vysvetlil FBI.

"Niekdajší ambiciózny boxer zvyčajne svoje obete omráčil alebo znehybnil silnými údermi a potom ich uškrtil," pokračoval FBI.

"Keďže obete nemali na tele bodné ani strelné poranenia, mnohé z týchto úmrtí neboli klasifikované ako vraždy, ale boli pripisované predávkovaniu drogami, nehodám či prirodzeným príčinám," uviedol FBI.

Dožije vo väzení

Little vyrastal v štáte Ohio, prestal chodiť na strednú školu a žil "túlavým životom", pričom kradol v obchodoch alebo inde, aby si mohol kúpiť alkohol aj drogy.

Začiatkom 80. rokov 20. storočia ho obvinili z vrážd žien v štátoch Mississippi a Florida, ale neusvedčili ho.

Muž je v zlom zdravotnom stave a zvyšok svojho života zrejme prežije vo väznici v Texase. FBI však nespresnil, akými chorobami trpí. Podľa denníka The New York Times je pripútaný na invalidný vozík a má srdcovú chorobu a cukrovku.

01 - Modified: 2023-11-02 08:05:00 - Feat.: - Title: Sériový vrah, ktorý desil Londýn. Kto je Jack Rozparovač polícia neodhalila, on sa jej v listoch vysmieval 02 - Modified: 2023-10-28 07:00:00 - Feat.: - Title: Zabijak v pršiplášti, sadista aj plyšák. Kto sú najhorší vrahovia z videohier? 03 - Modified: 2023-09-16 10:00:00 - Feat.: - Title: Nikto neveril, že toľko vrážd spáchal jeden človek. Obete bil hodiny palicou, pred spravodlivosťou policajt unikal 44 rokov 04 - Modified: 2023-09-09 08:00:00 - Feat.: - Title: Kto je na vrchole zoznamu? 10 krajín, v ktorých je najväčší výskyt sériových vrahov 05 - Modified: 2023-09-03 14:52:49 - Feat.: - Title: Nevysvetliteľné zmiznutie či vraždy sériového vraha. Prinášame ti ďalšie prípady, o ktorých si pravdepodobne nepočul
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. november 2023 13:16