Bývalý poradca prezidenta USA Donalda Trumpa Michael Flynn spolupracuje s tímom osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý preveruje podozrenia zo zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016.
Mueller preto v utorok odporučil, aby Flynnovi nebol udelený väzenský trest za to, že klamal vyšetrovateľom amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Informovala o tom agentúra AFP.
Robert Mueller označil Flynnovu doterajšiu spoluprácu s tímom osobitného vyšetrovateľa za "významnú". Bývalý Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť bol podľa neho nápomocný pri viacerých federálnych vyšetrovaniach, v rámci ktorých ho 19-krát vypočuli.
Pripomenul tiež kredit, ktorý si tento trojhviezdičkový generál vo výslužbe získal svojou dlhoročnou službou v armáde a vo verejných funkciách.
"Vzhľadom na významnú spoluprácu obžalovaného a ďalšie uvedené ohľady je primeraný a oprávnený trest na dolnej hranici trestnej sadzby," uvádza sa v Muellerovom memorande súdu vo Washingtone, ktorý má rozhodnúť o Flynnovom osude. Dokument špecificky odporúča neuloženie trestu odňatia slobody.
Vynesenie rozsudku nad bývalým Trumpovým poradcom bolo v priebehu roka už štyrikrát odložené. Už to podľa AFP naznačovalo, že je dôležitým svedkom.
V rámci Muellerovho vyšetrovania je Michael Flynn prvou osobou, ktorá sa priznala k trestnému činu, konkrétne k nepravdivej výpovedi pred vyšetrovateľmi FBI. Klamať im mal ohľadne svojich kontaktov s ruským veľvyslancom a svojej lobistickej činnosti v prospech Turecka.
Tím Roberta Muellera vedie vyšetrovanie obvinení zo zasahovania Ruska do volieb v USA, no tiež možného spolčenia sa členov Trumpovho tímu s ruskou vládou. Aké informácie sa vyšetrovatelia dozvedeli od Michaela Flynna, utorkové memorandum neuvádza.
Generál Flynn kvôli zatajovaniu informácií týkajúcich sa jeho kontaktov s ruským veľvyslancom odstúpil vo februári 2017 z funkcie poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť. Pôsobil v nej len 25 dní.