Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2018, 07:12

Trumpov poradca klamal FBI. Vyšetrovateľ však navrhuje mierny trest

Robert Mueller upozorňuje na to, že Flynn spolupracuje s vyšetrovateľmi.

Trumpov poradca klamal FBI. Vyšetrovateľ však navrhuje mierny trest
Zdroj: Reuters

Bývalý poradca prezidenta USA Donalda Trumpa Michael Flynn spolupracuje s tímom osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý preveruje podozrenia zo zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Mueller preto v utorok odporučil, aby Flynnovi nebol udelený väzenský trest za to, že klamal vyšetrovateľom amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Informovala o tom agentúra AFP.

Robert Mueller označil Flynnovu doterajšiu spoluprácu s tímom osobitného vyšetrovateľa za "významnú". Bývalý Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť bol podľa neho nápomocný pri viacerých federálnych vyšetrovaniach, v rámci ktorých ho 19-krát vypočuli.

Pripomenul tiež kredit, ktorý si tento trojhviezdičkový generál vo výslužbe získal svojou dlhoročnou službou v armáde a vo verejných funkciách.

"Vzhľadom na významnú spoluprácu obžalovaného a ďalšie uvedené ohľady je primeraný a oprávnený trest na dolnej hranici trestnej sadzby," uvádza sa v Muellerovom memorande súdu vo Washingtone, ktorý má rozhodnúť o Flynnovom osude. Dokument špecificky odporúča neuloženie trestu odňatia slobody. 

Vynesenie rozsudku nad bývalým Trumpovým poradcom bolo v priebehu roka už štyrikrát odložené. Už to podľa AFP naznačovalo, že je dôležitým svedkom. 

V rámci Muellerovho vyšetrovania je Michael Flynn prvou osobou, ktorá sa priznala k trestnému činu, konkrétne k nepravdivej výpovedi pred vyšetrovateľmi FBI. Klamať im mal ohľadne svojich kontaktov s ruským veľvyslancom a svojej lobistickej činnosti v prospech Turecka.

Tím Roberta Muellera vedie vyšetrovanie obvinení zo zasahovania Ruska do volieb v USA, no tiež možného spolčenia sa členov Trumpovho tímu s ruskou vládou. Aké informácie sa vyšetrovatelia dozvedeli od Michaela Flynna, utorkové memorandum neuvádza. 

Generál Flynn kvôli zatajovaniu informácií týkajúcich sa jeho kontaktov s ruským veľvyslancom odstúpil vo februári 2017 z funkcie poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť. Pôsobil v nej len 25 dní. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.