Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2018, 14:05

Reportéri ČT: Medzi žltými vestami bolo v Paríži počuť ruský krik. Kremeľ podnecovanie k nepokojom popiera

  • Masové demonštrácie sa vo Francúzsku konali už štyri soboty po sebe. 
  • Prezident Emmanuel Macron v snahe situáciu upokojiť avizoval viaceré opatrenia. 
  • Reportéri Českej televízie tvrdia, že medzi demonštrantmi bolo počuť ruštinu. 
Reportéri ČT: Medzi žltými vestami bolo v Paríži počuť ruský krik. Kremeľ podnecovanie k nepokojom popiera
Zdroj: Reuters

Medzi účastníkmi nepokojov vo Francúzsku bola počuť aj ruština, uviedli niektorí svedkovia vrátane Čechov. Kremeľ však poprel ako ohováranie obvinenia, že sa podieľal na rozdúchavaní násilných protestov hnutia takzvaných žltých viest. Západní analytici dlhodobo tvrdia, že sa Moskva snaží destabilizovať Európu a Spojené štáty.

​"Akékoľvek tvrdenia o možnej účasti Ruska nie sú ničím iným ako ohováraním," vyhlásil hovorca prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Demonštrácie sú podľa neho výlučne vnútornou vecou Francúzska. "Nevmiešavali sme sa a nechystáme sa miešať do vnútorných záležitostí žiadnych krajín, vrátane Francúzska," zdôraznil a dodal, že Moskva prikladá veľký význam rozvoju vzťahov s Parížom.

Demonštranti pokrikovali po rusky

Britský denník The Times napísal, že sa násilnosti snažia podnecovať aj niektorí užívatelia sociálnych sietí napojení na Rusko. Aby podporili tvrdenia o brutalite francúzskej polície, rozširovali na Twitteri fotografie ľudí zranených na demonštráciách, ktoré však so súčasným dianím vo Francúzsku nesúviseli.

Na rusky hovoriacich vandalov v Paríži upozornil na Twitteri redaktor Českej televízie Jakub Szántó. Spravodajca ČT vo Francúzsku Jan Šmíd mu odpovedal: "Máme vo zvuku, ako na nás počas standupu pokrikujú žlté vesty rusky ...".

Násilné demonštrácie

Sobotňajších protestov proti rastu životných nákladov sa po celom Francúzsku podľa tamojšieho ministerstva vnútra zúčastnilo 136-tisíc ľudí. Policajti pri demonštráciách, ktoré sa konali štvrtú sobotu v rade, zadržali 2-tisíc ľudí. Zranenia utrpelo podľa ministerstva zdravotníctva celkovo 325 ľudí.

V Paríži policajti v sobotu počas potýčok s demonštrantami použili slzný plyn a vodné delá. Radikáli zapálili niekoľko áut, snažili sa stavať barikády. Viac ako 70 ľudí utrpelo zranenia. Zhruba tisíc ľudí polícia zadržala, z toho bolo 900 dospelých a sto maloletých.

Zábery z protestov vo Francúzsku: 

Francúzska centrálna banka kvôli nepokojom zhoršila výhľad rastu na posledný štvrťrok. Najviac strácajú nákupné centrá či cestovný ruch.

Obvinenia voči Rusku

Západné tajné služby aj analytici podozrievajú Moskvu, že v roku 2016 ovplyvnila americkej prezidentské voľby aj referendum o vystúpení Británie z Európskej únie.

Bývalá americká ministerka zahraničia s českými koreňmi Madeleine Albrightová v októbri povedala, že sa "Rusi systematicky pokúšajú podkopať a oslabiť demokraciu v Európe i v Spojených štátoch". Kremeľ tieto obvinenia odmieta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.