Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2018, 20:14

"Šťastné Vianoce! Zobuďte sa!" Tisíce ľudí protestovalo v Budapešti proti Orbánovi

Pochod viedli predseda mimoparlamentnej strany Momentum András Fekete-Győr a nezávislý poslanec Ákos Hadházy s transparentom odmietajúcim propagandistickú mašinériu vlády premiéra Viktora Orbána.

Protesty v Budapešti
Zdroj: Reuters

Po oficiálnom ukončení protivládnej demonštrácie v Budapešti, na ktorej sa v nedeľu večer zúčastnilo vyše 10-tisíc ľudí, sa veľká časť protestujúcich rozhodla vydať na pochod k verejnoprávnej televízii, informoval spravodajský server Hvg.hu.

K Fondu na podporu poskytovateľov mediálnych služieb a správy majetku (MTVA), ktorá sídli na ulici Kunigunda a ktorá zastrešuje činnosť verejnoprávnych médií, sprevádzalo pochodujúcich demonštrantov množstvo príslušníkov zásahovej jednotky polície.

Pochod viedli predseda mimoparlamentnej strany Momentum András Fekete-Győr a nezávislý poslanec Ákos Hadházy s transparentom odmietajúcim propagandistickú mašinériu vlády premiéra Viktora Orbána.

Polícia úplne uzatvorila Margitin most. Dav skandoval: "Šťastné Vianoce!", "Zobuďte sa!", ako aj rôzne protivládne heslá a výzvy k ostatným, aby sa k nim pridali.

Cestou protestujúci strhávali plagáty, ktorými kabinet vyzýva občanov na vyplnenie ďalšieho vládneho dotazníka. Polícia voči týmto ľuďom zasiahla.

Pri štvrtom tohtotýždňovom proteste proti kontroverznej novele zákonníka práce prijatej parlamentom v stredu, ale aj proti novej štruktúre súdov zriadenej vládnym blokom Fidesz-KDNP, polícia zadržala zatiaľ dvoch ľudí.

Jeden z nich sa správal agresívne voči demonštrantom a napadol aj policajta. U druhého muža policajti našli teleskopický obušok a obranný plynový sprej.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.