Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.12.2018, 13:56

Pápež tvrdí, že cirkev mení postoj v prípadoch zneužívania detí

Pápež priznal, že cirkvi sa v minulosti nepodarilo riešiť tento problém vážne.

Pápež tvrdí, že cirkev mení postoj v prípadoch zneužívania detí
Zdroj: Reuters

Pápež František v piatok povedal, že katolícka cirkev už nebude pristupovať k prípadom obvinení z pohlavného zneužívania bez "vážnosti a rýchlosti", a vyzval páchateľov, aby sa odovzdali do rúk polície. Informovala o tom agentúra AFP.

"Cirkev sa už nikdy nebude akýkoľvek prípad snažiť ututlať alebo ho nebrať vážne," vyhlásil pápež František v tradičnom každoročnom prejave k členom Rímskej kúrie pri príležitosti Vianoc.

Pápež priznal, že cirkvi sa v minulosti nepodarilo riešiť tento problém vážne. Svoj prejav pred vatikánskou administratívou preto venoval škandálom zneužívania, ktoré po viacerých procesoch a odhaleniach v minulom roku otriasali celou katolíckou cirkvou a spôsobili krízu v dôveru katolíckej hierarchie.

"Je nepopierateľné, že v minulosti niektorí z nezodpovednosti, nevedomosti, nedostatku vzdelania, neskúsenosti alebo duchovnej a ľudskej krátkozrakosti zaobchádzali s mnohými prípadmi bez vážnosti a rýchlosti, akú by si zasluhovali," pokračoval.

"Toto sa už nesmie opakovať. Je to voľba a rozhodnutie celej cirkvi," zdôraznila hlava Vatikánu.

Pápež zároveň v piatok vyzval každého, kto zneužil dieťa, vrátane kňazov, aby sa sami odovzdali do rúk spravodlivosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.