Najmenej 222 mŕtvych si vyžiadala mohutná vlna cunami v pobrežných oblastiach pri Sundskom prielive medzi indonézskymi ostrovmi Jáva a Sumatra. Oznámila to dnes indonézska agentúra pre katastrofy. Zvýšila tak pôvodnú bilanciu, ktorá hovorila o 168 mŕtvych.
Podľa novej bilancie sa pri cunami zranilo 843 ľudí, ďalších 28 je nezvestných. Bilancia nemusí byť konečná. Indonézske úrady tiež oznámili, že medzi obeťami nie sú žiadni cudzinci a všetci mŕtvi sú Indonézania.
Stovky poškodených domov
Cunami udrelo v sobotu večer miestneho času na pobreží z oboch strán Sundského prielivu, ktorý leží medzi ostrovmi Jáva a Sumatra. Príčinou bol podľa indonézskej geofyzikálnej agentúry zrejme výbuch sopky Krakatoa, po ktorom nasledoval podmorský zosuv pôdy. Sopka vybuchla 24 minút pred úderom cunami.
Jednou z najhoršie postihnutých oblastí je provincia Banten, na ktorej plážach sú ubytovaní turisti. Tam zomrelo 126 ľudí a podľa indonézskych médií boli medzi turistami hlavne zamestnanci štátnej energetickej spoločnosti a úradníci ministerstva športu a mládeže.
Podľa hovorcu civilnej obrany je poškodených asi deväť hotelov, desiatka lodí, mnoho automobilov a okolo 400 domov.
Úrady nevydali varovanie
Úrady nevydali vopred žiadne varovanie, pretože sa najprv domnievali, že nejde o cunami, ale o príliv a obyvateľov vyzvali, aby nepodliehali panike. Vlna ich preto zaskočila. "Bol to omyl, ľutujeme to," uviedol hovorca Nugroho podľa agentúry AFP. Omyl podľa neho pramenil z toho, že vlne tentokrát nepredchádzalo zemetrasenie.
Vlna zasiahla aj vonkajší stan, v ktorom sa práve konal koncert miestnej skupiny Seventeen. Jeden jej člen rovnako ako manažér katastrofu neprežili.
The eruption of the #Krakatoa #volcano in #Indonesia that caused the deadly #tsunami in the Sunda strait is being noted as the strongest in decades.
— #Thinker ? (@706am) 23. decembra 2018
WATCHpic.twitter.com/LEWpah9TEV
"Modlil som sa a utekal som"
"Prišli sme o deviatej večer na prázdniny a náhle tu bola voda. Všetko sčernelo. Nešla elektrina," uviedol pätnásťročný Muhammad Bintang, ktorý na veľmi populárnej pláži Carita Beach na západnom pobreží ostrova Jáva videl, ako sa vlna blíži. "Nemohol som naštartovať svoju motorku, a tak som utekal preč. Modlil som sa a utekal som, najrýchlejšie ako som mohol," vykreslil AFP dvadsaťtriročný Lutfi Al Rasyid.
"Musel som utekať, zatiaľ čo vlna prekonala pláž a prenikla 15 či 20 metrov do vnútrozemia," vykreslil Nór Oystein Lund Andersen podľa agentúry AP. Zrovna robil snímky sopky, keď náhle uvidel, že sa k nemu blíži veľká vlna. "Vlna sa dostala k hotelu a zmietla autá z cesty za ním. Stihol som s rodinou utiecť lesnými chodníčkami do vyššej polohy, kde sa o nás miestni postarali. Vďakabohu sme vyviazli nezranení," dodal.
Driving past debris from the impact zone of the tsunami in #Anyer. Many local houses are damaged. Note also the wierd color of the sea, never seen it like that. #Indonesia #Tsunami pic.twitter.com/c5ryey6ElO
— Øystein L. Andersen (@OysteinLAnderse) 23. decembra 2018
Medzi obeťami nie sú Slováci
Medzi obeťami vĺn cunami by nemali byť žiadni Slováci. Pre TASR to potvrdil hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Boris Gandel.
"Podľa informácií miestnych úradov nie sú medzi obeťami žiadni občania Európskej únie (EÚ). MZVaEZ SR eviduje vo svojom systéme 40 občanov Slovenskej republiky, ktorí sa toho času nachádzajú v Indonézii," uviedol hovorca rezortu diplomacie.
Státisíce obetí v roku 2004
Indonézia má za sebou septembrové ničivé zemetrasenie, ktoré sprevádzala vlna cunami a ktoré neprežilo vyše 2000 ľudí.
Indonézia leží v oblasti častých zemetrasení. V roku 2004 pri zemetrasení a cunami, ktoré postihli viaceré krajiny, zomrelo v Indonézii cez 120-tisíc ľudí. Celkovo si táto udalosť vyžiadala 226-tisíc obetí.