Rusko-gruzínsky spor už nie je len vecou politikov a diplomatov oboch krajín. Moskva, ktorá prerušila akékoľvek letecké, pozemné a námorné spojenie s Tbilisi, tak odštartovala mohutnú protigruzínsku kampaň. Tú už tvrdo pocítili obyčajní Gruzínci žijúci a pracujúci v Rusku.
Vysťahovalci totiž svojim rodákom v Gruzínsku posielajú peniaze na živobytie. Moskovská vláda im v tom však embargom na poštové služby zabránila. Podľa posledných správ ruské úrady spolu s vojskom preverujú firmy, obchody či reštaurácie patriace Gruzíncom. Robia tak na základe zatiaľ len ústneho nariadenia ruského ministerstva vnútra. Rusi okrem iného sprísnili i vízovú povinnosť voči susedom. V Rusku pracujúci Gruzínci sa opatrení, ktoré sú namierené proti nim, obávajú. "Všetky sankcie Moskvy vyhlásené proti Tbilisi vytvárajú tlak predovšetkým na obyčajných ľudí," hovorí predseda gruzínskej komunity v Moskve Dvadi Baritašvili.
Sankcie zasadili ťažký úder i kultúre. Rušenie predstavení gruzínskych umelcov sa stalo v Rusku každodennou záležitosťou. Známy moskovský zábavný komplex Kristall patrí medzi prvé obete. Ruská polícia jeho činnosť pozastavila s odôvodnením, že jeho vedenie tvoria gruzínski kriminálnici. Kristall pritom odvádza do moskovskej pokladnice pol milióna dolárov mesačne a nikdy predtým problémy so zákonom nemal. Ruské autority zamietli udelenie víz členom gruzínskeho národného baletu, a tým zrušili ich plánované vystúpenie v Petrohrade. Protigruzínsku náladu cítiť tiež z niektorých provládnych ruských denníkov. V Moskve žije asi stotisíc Gruzíncov a súčasná situácia ich znepokojuje. Ruská polícia tvrdo preveruje ich podnikateľské aktivity či platnosť víz.
StoryEditor