Keď americký prezident Donald Trump v roku 2017 prepustil šéfa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Jamesa Comeyho, začali úrady v Spojených štátoch vyšetrovať, či prezident nepracuje v prospech Ruska a proti záujmom USA.
S odvolaním sa na zdroje z vyšetrovania to v piatok napísal denník The New York Times (NYT). Trump Comeyho prepustil v máji 2017, kedy FBI vyšetroval možný kontakt Trumpovej volebnej kampane s Ruskom.
V prípade Trumpa vyšetrovatelia podľa zdrojov NYT chceli zistiť, či prezident pomáha Moskve vedome, alebo či sa dostal do jej vplyvu bez svojho vedomia.
Krátko po Comeyho odvolaní sa vyšetrovanie možného zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb ujal tím zvláštneho vyšetrovateľa Roberta Muellera.
Trumpov právnik Rudy Giuliani newyorskému denníku v reakcii na správu o vyšetrovaní prezidenta povedal, že o ňom nevedel, ale že z toho, že sa začalo pred rokom a pol a nie je o ňom počuť, vyplýva, že "nič nezistili".
Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Huckabeeová Sandersová označila článok za absurdný. Povedala, že Comey bol odvolaný, pretože je to "zaujatý pätolizač". Trump podľa nej voči Rusku rozhodne neprejavil slabosť.
"Na rozdiel od (bývalého prezidenta) Baracka Obamu, ktorý dovolil Rusku a iným zahraničným poradcom Ameriku komandovať, prezident Trump Rusku neustupuje," povedala.