Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2019, 11:35 Aktualizované dňa 12.01.2019 o 16:44

Parížom otriasla explózia. Úrady hlásia troch mŕtvych a desiatky zranených

Dôvodom explózie je pravdepodobne výbuch plynu v pekárni.

Parížom otriasla explózia. Úrady hlásia troch mŕtvych a desiatky zranených
Zdroj: Reuters

Explózia, ktorá dnes ráno otriasla pekárňou v Paríži, si vyžiadala životy troch ľudí. 

Viac ako štyri desiatky ďalších osôb utrpeli zranenia, z toho deväť je vo vážnom stave, uviedla agentúra AFP. Medzi mŕtvymi sú dvaja hasiči a španielska turistka.

Podľa parížskej policajnej prefektúry prišli o život dvaja hasiči, ktorí v budove zasahovali pri úniku plynu. Španielsky minister zahraničia Josep Borrell informoval o smrti španielskej turistky a zranení ďalšieho Španiela.

Stav deviatich zo zranených, ktorí boli prevezení do okolitých nemocníc, je vážny. Ďalších 37 ľudí má menej závažné poranenia.

Parížsky prokurátor Rémy Heitz povedal, že išlo o nešťastie, ktorého príčinou bol únik plynu. Upozornil ale, že vyšetrovanie je ešte len na začiatku a že bilancia nemusí byť konečná. V Paríži sú dnes v pohotovosti tisíce policajtov kvôli ďalšiemu protestu takzvaného hnutia žltých viest.

Na mieste vzplanul požiar a tesne pred deviatou hodinou sa ozvala explózia. Televízia France 3 informovala o zranených hasičoch s tým, že jeden člen hasičského zboru je nezvestný.

Výbuch otriasol pekárstvom Hubert v ulici Trévise, ktorá je v 9. parížskom obvode neďaleko Opery. Na snímkach bolo vidieť mnoho trosiek a vyrazené okná aj v poschodiach nad podnikom a rovnako v okolitých domoch. Podľa francúzskych médií dnes nemalo byť pekárstvo otvorené.

Svedok z domu oproti povedal, že ráno videl do pekárne vstupovať hasičov, ale nevedel prečo. Asi po hodine nastal výbuch.

Polícia na twitteri požiadala verejnosť, aby sa miestu vyhla a nechala priestor pre hasičov a záchranárov. Ťažko ranených evakuoval vrtuľník, hasiči zraneným pomáhali z okien a evakuovali obyvateľov zasiahnutých bytov.

Na miesto prišiel dopoludnia Castanera a povedal, že situácia je pod kontrolou a že do zásahu sa zapojilo 200 hasičov a 100 policajtov.

"Je to ohromná explózia, bilancia bude ťažká. Otvorili sme prijímacie centrum a ponúkame pomoc," povedal minister. Na miesto dorazil podľa denníka Le Figaro aj premiér Édouard Philippe a krízového rokovania sa zúčastnila aj parížska starostka Anne Hidalgová.

Svedkovia z okolitých domov zachytili na svoje mobilné telefóny snímky miesta. Z hotela na ulici Trévise boli evakuovaní hostia. Podľa recepčnej bol výbuch veľmi silný a ľudia podľahli panike, že ide o teroristický útok. Jeden z policajtov povedal, že ľudia z evakuovaných domov sú smerovaní na radnicu, ktorá by mala poskytnúť náhradné ubytovanie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.