Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2019, 13:35

Mayová: Hrozí väčšie nebezpečenstvo ako brexit bez dohody. Že neodídeme vôbec

  • Britská premiérka Theresa Mayová dnes povedala, že sa jej podarilo získať od Únie hodnotné záruky.
  • Zablokovanie odchodu Británie z EÚ je pritom podľa nej teraz oveľa pravdepodobnejšie ako neriadený brexit bez dohody.
Mayová: Hrozí väčšie nebezpečenstvo ako brexit bez dohody. Že neodídeme vôbec
Zdroj: Reuters

Britská premiérka Theresa Mayová dnes vyzvala poslancov Dolnej snemovne, aby pri utorkovom hlasovaní podporili jej brexitovú dohodu. Inak podľa nej hrozí odchod krajiny z Európskej únie bez dohody, ale aj "oveľa väčšie nebezpečenstvo, že neodídeme vôbec".

Predsedníčka vlády v prejave v severoanglickom meste Stoke-on-Trent zároveň zdôraznila, že sa jej podarilo v rokovaniach s Bruselom dosiahnuť nových hodnotných záruk ohľadom takzvanej írskej poistky.

"Vo Westminsteri sú niektorí ľudia, ktorí si želajú odložiť či dokonca zastaviť brexit a ktorí využijú akékoľvek nástroje, aby to dosiahli," uviedla Mayová s odkazom na sídlo britského parlamentu vo Westminsterskom paláci.

Zablokovanie odchodu Británie z EÚ je pritom podľa nej teraz oveľa pravdepodobnejšie ako neriadený brexit bez dohody.

Má "hodnotné záruky"

Britská premiérka dnes tiež povedala, že sa jej podarilo získať od EÚ "hodnotné záruky", ktoré by podľa nej mohli upokojiť poslancov, ktorým prekáža v brexitovej dohode takzvaná írska poistka.

Tá má zabezpečiť, aby na hranici medzi Severným Írskom a Írskou republikou, ktorá zostáva súčasťou EÚ, nevznikol po brexite prísny hraničný režim. Mnohí poslanci v nej však vidia riziko dlhodobého pripútania Británie k úniovým štruktúram.

Chce brexit podľa plánu

Mayová v prejave zároveň zdôraznila, že usilovne pracuje na tom, aby v utorok poslanci jej dohodu s EÚ schválili.

Niekoľko zákonodarcov podľa nej od decembra zmenilo názor a postavia sa na jej stranu. Zároveň priznala, že si je vedomá, že záruky, ktoré sa objavili v liste zaslanom do Británie predsedami Európskej rady Donaldom Tuskom a Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom, nezachádzajú pre mnohých britských zákonodarcov stále dostatočne ďaleko.

V reakcii na informácie denníka The Guardian, podľa ktorého by sa mohol termín brexitu odložiť prinajmenšom do júla, Mayová uviedla, že by Británia podľa nej nemala žiadať o odloženie brexitu a mala by z EÚ vystúpiť podľa plánu: teda 29. marca tohto roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.