Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2019, 23:14

Trump ponúkol kompromis v spore o hraničný múr, demokratka Pelosiová odmietla

Demokratická predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová prezidentovu ponuku ale už vopred odmietla.

Trump ponúkol kompromis v spore o hraničný múr, demokratka Pelosiová odmietla
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump dnes ponúkol demokratom dočasnú ochranu migrantov, ktorí sa do USA dostali ako deti, výmenou za súhlas s vybudovaním múru na hraniciach s Mexikom.

Trump povedal, že ponuka je snahou nájsť východisko z mesačnej rozpočtovej krízy, ktorá zablokovala činnosť rady vládnych úradov. Demokratická predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová prezidentovu ponuku ale už vopred odmietla.

Trump v dnešnom prejave v Bielom dome podľa médií tiež okrem iného pripustil, že by v USA mohli zostať ľudia, ktorí majú štatút dočasne chránených migrantov.

Ide o utečencov, ktorí odišli zo svojich krajín kvôli živelným katastrofám alebo vojnám do doby, než sa situácia v ich vlasti zlepší.

Trump žiada demokratov, aby mu ako prvý krok schválili 5,7 miliardy dolárov na výstavbu hraničného múru, ktorý by zabránil ilegálnemu prenikaniu migrantov do Spojených štátov z Mexika.

Demokrati však požadujú, aby prezident zo všetkého najskôr obnovil financovanie časti ministerstiev a vládnych agentúr, ktorých činnosť kvôli sporu o stenu zablokoval.

Podľa Trumpa je jeho ponuka "rozumným kompromisom, na ktorý by mali obe strany pristúpiť".

Pelosiová, ktorá bola s obsahom prezidentovho prejavu zjavne oboznámená pred jeho prednesením, ale už vopred ponuku označila za neprijateľnú. Trumpov plán je podľa nej "kompiláciou niekoľkých predtým zamietnutých iniciatív" a neprejde ani jednou z komôr amerického Kongresu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.