Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2019, 07:40

Trump dočasne pozastavil shutdown. V žiadnom prípade nejde o ústupok, hovorí

Donald Trump pristúpil na návrh dočasného uvoľnenia financií pre vládne úrady.

Trump dočasne pozastavil shutdown. V žiadnom prípade nejde o ústupok, hovorí
Zdroj: Reuters

Americká Snemovňa reprezentantov v noci na dnes schválila zákon, ktorý na dobu troch týždňov obnovuje financovanie vládnych úradov.

Rovnakým spôsobom predtým rozhodol aj Senát. Súhlas oboch kongresových komôr následne potvrdil svojím podpisom prezident Donald Trump.

Trump pristúpil na návrh dočasného uvoľnenia financií pre vládne úrady v piatok. V prejave z Bieleho domu vyhlásil, že chce umožniť vyplatenie zadržiavaných miezd a zabezpečiť normálny chod úradov vážne narušených 35 dňovou rozpočtovú krízou, ktorú vyvolal spor o múr na hranici s Mexikom.

Snemovňa reprezentantov síce v noci na dnes SEČ jednomyseľne odsúhlasila uvoľnenie vládnych financií do 15. februára, podľa očakávania však odmietla dať Trumpovi požadovanú sumu 5,7 miliardy dolárov na stavbu hraničného múru, ktorý voličom sľúbil pred svojím nástupom do Bieleho domu, napísala agentúra Reuters.

Dočasným uvoľnením vládnych financií prezident de facto ustúpil opozičným demokratom, ktorí diskusiu o posilnení ochrany hraníc podmieňovali otvorením vládnych účtov najmenej do 8. februára.

Trump, rovnako ako vedenie republikánov v Kongrese, taký variant doteraz odmietal. Navrhoval opačný postup, teda najprv schválenie peňazí na stavbu hraničného múru, a potom obnovenie finančných tokov.

Podľa denníka The Washington Post bol hlavným popudom k ústupkom Bieleho domu alarmujúci stav na amerických letiskách, ktoré v piatok hlásili výpadky, zdržanie príletov aj odletov a dlhé odbavovacie fronty.

Trump však po oznámení svojho rozhodnutia na twitteri napísal, že sa z jeho strany "v žiadnom prípade nejde o ústupok".

Do 15. februára je podľa prezidenta čas dohodnúť sa na spôsoboch, ako zvýšiť ochranu južných amerických hraníc pred ilegálnou migráciou z Mexika.

V piatok Trump pohrozil, že ak do polovice budúceho mesiaca nebude na stole dohoda o hraničnom múre alebo oceľovom plote, využije svoje právomoci k mimoriadnym opatreniam, teda pravdepodobne núdzový stav. Ten by mu umožňoval čerpať financie z vládnych fondov bez súhlasu Kongresu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.