Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.02.2019, 14:40

Ak sa Európania snažia zbaviť Irán rakiet, budeme nútení urobiť strategický krok, varuje Teherán

  • Iránska islamská republika vyvíja svoju technológiu v oblasti rakiet v súlade s "obrannou stratégiou", ktorá sa podľa slov generála Salámího mení podľa potrieb.
  • Irán oznámil úspešný test novej rakety s plochou dráhou letu, ktorá má dolet viac ako 1350 kilometrov.
Hossein Salami, Irán
Zdroj: Reuters

Zástupca veliteľa iránskych Revolučných gárd generál Hosejn Salámí varoval Európu pred vyvíjaním nátlaku na jeho krajinu s cieľom dosiahnuť zastavenie jej raketového programu, informovala v nedeľu agentúra AFP. Irán by podľa jeho vyjadrení musel zareagovať zvýšením doletu svojich rakiet.

Irán varuje

"Ak sa Európania, alebo hocikto iný, snažia zbaviť Irán rakiet, budeme nútení urobiť strategický krok," povedal brigádny generál Salámí v sobotu v štátnej televízii.

Generál dodal, že neexistujú žiadne prekážky a technické obmedzenia, ktoré by Iránu bránili zvýšiť dolet svojich rakiet.

Iránska islamská republika vyvíja svoju technológiu v oblasti rakiet v súlade s "obrannou stratégiou", ktorá sa podľa generálových slov mení podľa potrieb.

Úspešný test novej rakety

Irán v sobotu oznámil úspešný test novej rakety s plochou dráhou letu, ktorá má dolet viac ako 1350 kilometrov. Test rakety bol súčasťou prehliadky zbraní pri príležitosti osláv 40. výročia islamskej revolúcie z roku 1979.

Rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN, ktorá je vykonávacím dokumentom k dohode z roku 2015 o iránskom jadrovom programe, uvádza, že islamská republika má až na osem rokov upustiť od prác na balistických raketách schopných niesť jadrové hlavice. Iránska vláda tvrdí, že súčasné testy raketových systémov rezolúciu neporušujú a uisťuje, že rakety jadrové hlavice niesť nedokážu.

Irán sa v polovici januára pokúsil vyslať do vesmíru družicu, kvôli problémom nosnej rakety sa ju ale nepodarilo umiestniť na obežnú dráhu. Raketa zrejme spadla do Indického oceánu. Spojené štáty a ďalšie kritici Iránu to označili rovnako za porušenie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, pretože Irán využil balistickú technológiu.

Desaťdňové oslavy výročia islamskej revolúcie vyvrcholia v Iráne 11. februára. Krajina si počas nich pripomína okrem iného návrat ajatolláha Rúholláha Chomejního zo 14-ročného exilu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.