Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.02.2019, 16:32

Česko trápi sneženie, Praha zažila aj búrku s bleskami a hromami

  • Stromy popadané na železničné trate narušili vlakovú dopravu. V nedeľu napoludnie bolo bez elektriny najmenej 33-tisíc domácností.
  • Nad Prahou a juhozápadne od hlavného mesta zaznamenali amatérski pozorovatelia aj meteorológovia búrku.
Husté sneženie v Prahe
Zdroj: MAFRA/Michal Šula

Nedeľné sneženie zasiahlo postupne väčšinu územia Českej republiky, nadránom však bolo možné v Prahe sledovať aj búrku s bleskami a hromami. Spravodajskému portálu Novinky.cz to uviedol Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Hromy, blesky

Nad Prahou a juhozápadne od hlavného mesta zaznamenali amatérski pozorovatelia aj meteorológovia búrku. Hoci sú búrky typické pre horúce letné dni, ani v zime nie sú úplne výnimočné.

"Objavili sa bleskové výboje, zahrmelo. To sa v zime stáva, ak je výrazný kontrast pri frontoch, ako sa to stalo teraz. V sobotu bolo na Morave takmer 14 stupňov Celzia, v Čechách bolo mínus jeden stupeň. V takých situáciách sa môže búrka objaviť aj v zime," vysvetlil Hanzlík.

Snehová búrka skomplikovala v nedeľu v Prahe premávku na cestách i na medzinárodnom Letisku Václava Havla. Na letisku museli najmenej päť letov odkloniť na druhé najväčšie letisko v krajine, do Brna, alebo do Viedne v susednom Rakúsku. Ďalšie lety odložili.

Snehová búrka v Prahe spôsobila aj pozastavenie niektorých liniek verejnej dopravy. V niektorých častiach Českej republiky napadalo minimálne 15 centimetrov snehu, najviac však na Šumave - 20 centimetrov.

Bez elektriny bolo viac ako 33-tisíc domácností

Stromy popadané na železničné trate narušili vlakovú dopravu. V nedeľu napoludnie bolo bez elektriny najmenej 33-tisíc domácností.

V stredočeskom meste Kladno vyhlásil magistrát kalamitný stav pre husté sneženie. Odporučil ľuďom, aby sa radšej zdržiavali doma a nechodili do lesa, kde ťažký sneh láme vetvy a byť pod stromami je nebezpečné.

Meteorológovia oznámili, že sneženie bude podľa očakávania pokračovať na väčšine územia ČR do nedeľného popoludnia či večera a môže pripadnúť ďalších 12 centimetrov snehu. V nedeľu večer začne snežiť aj na Morave, kde môže do pondelkového rána pribudnúť tiež 12 centimetrov snehu.

Meteorológovia varovali pred večernou poľadovicou, napísal portál Novinky.cz. Cestári nasadili všetku techniku a darí sa im udržiavať hlavné ťahy zjazdné. Problémy však môžu spôsobovať najmä kamióny, ktorým sa šmýka a niekedy na čas zablokujú cestné pruhy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.