Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2019, 14:35

Ruský minister nariadil vyvinúť pozemné strely v najkratšej dobe. Reaguje tak na kroky USA

Spojené štáty podľa ruského ministra obrany už aktívne pracujú na vytvorení pozemných rakiet s doletom vyše 500 kilometrov.

Ruský minister nariadil vyvinúť pozemné strely v najkratšej dobe. Reaguje tak na kroky USA
Zdroj: Reuters

Rusko musí v priebehu dvoch rokov vyvinúť pozemnú verziu námorných striel s plochou dráhou letu Kaliber a novú pozemnú verziu nadzvukovej rakety, aby odpovedalo Spojeným štátom na odstúpenie od zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu z roku 1987.

Nariadil to v utorok ruský minister obrany Sergej Šojgu. Kalibre už použili ruské lode plávajúce v Stredozemnom a Kaspickom mori na ostreľovanie cieľov v Sýrii.

Vyššie výdavky v rozpočte nehrozia

Spojené štáty podľa ministra už aktívne pracujú na vytvorení pozemných rakiet s doletom vyše 500 kilometrov, ktoré prekročia rámec obmedzený zmluvou INF. Rusko má podľa prezidenta Vladimira Putina odpovedať zrkadlovo.

Ako pripomenul denník Vedomosti, Šojgu minulý víkend uistil prezidenta, že nové strely a rakety stredného doletu vzniknú bez vyšších výdavkov rozpočtu. "Nemali by sme a nenecháme sa zatiahnuť do nákladných pretekov v zbrojení," zdôraznila hlava štátu.

Využitie zbraní, ktoré už sú vo výzbroji námorníctva a letectva, k vytvoreniu ich pozemných variantov má podľa ministra obrany výrazne urýchliť ich výrobu a obmedziť náklady. Žiaduce je však zväčšiť dolet ich pozemných verzií.

Minister v utorok nariadil svojmu námestníkovi Alexejovi Krivoručkovi zabezpečiť financie na vývoj pozemných striel a rakiet v rámci prerozdelenia prostriedkov v existujúcom obrannom rozpočte.

Spojené štáty minulý piatok oznámili odstúpenie od zmluvy INF, ktorú podľa nich Moskva porušuje. Krokom Washingtonu začala polročná výpovedná lehota, počas ktorej je možné ešte o osude dohody konať.

Sovietske rakety boli aj v Československu

V sobotu ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že aj Rusko od americko-sovietskej zmluvy z roku 1987 odstupuje. Moskva podľa Putina nemieni rozmiestniť v Európe ani vo svete žiadne rakety, ak tak neurobia Spojené štáty. Avšak nariadil ministrovi obrany, aby začal s vývojom zakázaných druhov rakiet, ktoré zmluva INF nepovoľovala.

Zmluva z roku 1987 zlikvidovala celú kategóriu zbraní s doletom 500 až 5000 kilometrov. Sovietske rakety vtedy boli umiestnené aj v Československu.

USA tvrdia, že Rusko porušilo zmluvu rozmiestňovaním novej strely 9M729 (v kóde NATO SSC-8), ktorej dolet podľa Američanov presahuje 500 kilometrov. Rusi to popierali. Podľa denníka Vedomosti bola táto strela dlhú dobu pokladaná za pozemnú verziu námornej strely Kaliber, ktorej dolet presahuje 1500 kilometrov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.