Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2019, 11:17

Moskva čaká veľmi tvrdé kroky USA, sľubuje však odvetu

Ruskí vojaci a diplomati urobia všetko pre to, aby sa americké rakety neobjavili v Pobaltí.

Moskva čaká veľmi tvrdé kroky USA, sľubuje však odvetu
Zdroj: Reuters

Moskva počíta s veľmi tvrdými vojenskými opatreniami Washingtonu proti Rusku a urobí všetko pre to, aby sa americké rakety neobjavili v Pobaltí. Uviedol to dnes námestník ruského ministra zahraničia Sergej Rjabkov.

"Musíme vychádzať z toho, že (Američania) budú uskutočňovať opatrenia na vojenské zadržiavanie Ruska, a to veľmi tvrdé. Budeme na ne reagovať odvetou," vyhlásil Rjabkov.

Podľa agentúry TASS súčasne ubezpečil, že Rusko tieto kroky nebude iniciovať. Ruskí vojaci a diplomati podľa Rjabkova tiež urobia všetko pre to, aby sa americké rakety neobjavili v Pobaltí. Nemožno totiž "dopustiť vznik situácie, ktorá by znamenala, že sa rúca všetko, čo po desiatky rokov predstavovalo podstatu európskej bezpečnosti".

Rjabkov hovoril na tlačovej konferencii o situácii po odstúpení Spojených štátov od zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF) z roku 1987, ktorá obom veľmociam zakázala rakety a strely s doletom 500 až 5000 kilometrov. Začala tým plynúť polročná výpovedná lehota, počas ktorej možno o osude zmluvy ešte rokovať.

O deň neskôr po americkom oznámení ohlásil odstúpenie od zmluvy aj ruský prezident Vladimir Putin. Americký prezident Donald Trump sa medzitým zmienil o možnosti uzavrieť novú zmluvu, ktorá by mala zahrnúť aj ďalšie krajiny, disponujúce raketami stredného doletu, ako je Čína či Severná Kórea.

"So záujmom si počkáme na konkrétny návrh predložený na papieri alebo iným spôsobom predložený program pre takéto rokovania," uviedol Rjabkov podľa agentúry Interfax.

"Až americkí kolegovia dospejú k tomu, aby nám niečo praktického odovzdali, so záujmom sa na to pozrieme. Ale doteraz sme nič nevideli, okrem návrhu uzavrieť takúto dohodu v peknej izbe. To samozrejme vítame," dodal.

Diplomat pripomenul, že Rusko - a to aj s podporou USA - sa v polovici minulého desaťročia usilovalo rozšíriť zmluvu INF aj na ďalšie krajiny, ale zistilo, že dotknuté štáty nejavia valný záujem.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.