Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2019, 14:20

VIDEO: Invázia ľadových medveďov. Úrady v ruskom meste vyhlásili stav núdze

Zvieratá sa stiahli do mesta kvôli nedostatku potravín a hrabú sa predovšetkým v odpadkoch na priľahlej skládke.

VIDEO: Invázia ľadových medveďov. Úrady v ruskom meste vyhlásili stav núdze
Zdroj: Reuters

Úrady na ruskom súostroví Nová Zem v Severnom ľadovom oceáne v sobotu vyhlásili stav núdze potom, čo sa k ľudským obydliam stiahol veľký počet ľadových medveďov. Úrad gubernátora podľa agentúry TASS hovorí dokonca o medvedej invázii.

Úrady uviedli, že ľudia, školy či škôlky podali viacero ústnych aj písomných sťažností a pripomienok, ktoré sa týkajú medveďov. Zvieratá sa podľa denníka Siberia Times stiahli do mesta kvôli nedostatku potravín a hrabú sa predovšetkým v odpadkoch na priľahlej skládke.

"Ľudia sú vydesení. Majú strach odísť z domu a ich denný režim je narušený. Rodičia sa boja nechať ísť deti do školy," uviedol úrad gubernátora Archangeľskej oblasti, pod ktoré súostrovie spadá.

V okolí ľudských sídel sa od decembra zhromaždilo niekoľko desiatok medveďov. Pri osade Belušja Guba na Južnom ostrove spozorovali 52 medveďov, z ktorých zhruba desať sa neustále pohybuje po katastri sídla.

Hlásené sú tiež správy o tom, že tieto šelmy prenikli aj do domov ľudí. Stav núdze však neumožňuje odstrel zvierat, pretože to zakázali úrady pre ochranu prírody.

V rámci mimoriadnych opatrení boli pri školách a škôlkach namontované ploty, na bezpečnosť obyvateľov dbajú vojenské hliadky a na súostroví sa chystá vydať špeciálny tím odborníkov, aby podnikol ďalšie preventívne kroky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.