Kremeľ dnes potvrdil snahu rehabilitovať Sovietsku armádu za inváziu do Afganistanu v roku 1979, ktorú označil za "internacionálnu povinnosť", v ktorej vojaci preukázali najvyššiu profesionalitu, statočnosť a silu ducha. Vyhlásenie vydané pri príležitosti dnešného 30. výročia odchodu sovietskych jednotiek z okupovanej krajiny podpísal prezident Vladimir Putin.
"V ťažkých podmienkach a ďaleko od domova vojaci i civilní špecialisti čestne plnili svoju povinnosť a hájili záujmy vlasti," citovala z vyhlásenia ruská tlačová agentúra TASS.
Aj dnes sa veteráni afganskej vojny aktívne zúčastňuje života krajiny a spoločnosti a zachovávajú vernosť bojovému bratstvu potvrdenému v Afganistane, píše sa v dokumente.
Sovietska armáda operovala v Afganistane od decembra 1979 do februára 1989. Bojové straty Moskva dlho tajila, až za reformného režimu Michaila Gorbačova bolo oznámené, že ťaženie si na strane ZSSR vyžiadalo cez 15-tisíc mŕtvych.
Počas desiatich rokov bojovalo v Afganistane 620-tisíc sovietskych vojakov a milióny Afgancov utiekli do zahraničia.
Agentúra TASS dnes zverejnila anketu medzi ruskými historikmi, z ktorých väčšina označila stiahnutie vojsk za chybu. "Gorbačov náhlivo stiahol kontingent z Afganistanu a vývoj prakticky ponechal svojmu osudu. (Proruský) režim sa zrútil a v krajine zavládol chaos," hodnotil situáciu riaditeľ Strediska pre výskum problémov Strednej Ázie a Afganistanu Andrej Kazancev.