Spojené štáty sú posadnuté Iránom a predstavujú najväčší zdroj destabilizácie na Blízkom východe, je presvedčený iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zarif. Povedal to dnes na mníchovskej bezpečnostnej konferencii v reakcii na sobotňajšie vystúpenie amerického viceprezidenta Mikea Pencea, podľa ktorého Irán plánuje ďalší holokaust a predstavuje najväčšie nebezpečenstvo v regióne Blízkeho východu.
Zarif vyjadril presvedčenie, že sa USA nikdy nepreniesli cez úspech iránskej islamskej revolúcie pred 40 rokmi, a snažia sa od tej doby Irán dostať na kolená. Jeho krajinu podľa Zarifa Washington démonizuje a je ňou "chorobne posadnutý".
Americkému viceprezidentovi Penceovi tiež vyčítal jeho sobotňajšiu "arogantnú požiadavku", aby európski spojenci USA prestali podkopávať americké sankcie a ukončili dohodu o iránskom jadrovom programe, ako už skôr urobil Washington.
Európa, ako v Mníchove zdôraznila nemecká kancelárka Angela Merkelová, aj naďalej usiluje o zachovanie dohody, pretože ju považuje za prínosnú.
Takýto postoj má zatiaľ aj Irán, aj keď dnes Zarifa poznamenal, že trpezlivosť jeho krajiny s politikou USA je len obmedzená. Aj Európa by podľa neho však mohla robiť viac, pokiaľ ide o obchodovanie s Iránom.
Zarifa dnes tiež odmietol obvinenia amerického viceprezidenta týkajúce sa iránskeho antisemitizmu a plánov k holokaustu ako smiešne a veľmi nebezpečné. V skutočnosti však v minulosti napríklad skorší iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád popieral holokaust a predpovedal skoré zničenie Izraela. V krajine sa tiež opakovane uskutočnili výstavy karikatúr na tému vyvražďovania Židov nacistami.
Na otázku o nebezpečenstve vojny s Izraelom dnes Zarifa odpovedal, že ho považuje za veľké. Iránsky prezident Hasan Rúhání počas verejného prejavu vysielanom v štátnej televízii obvinil Izrael a Spojené štáty, že sa snažia Írančanov rozdeliť, a vyhlásil, že jeho krajina sa nátlaku zo strany týchto dvoch štátov nepodvolia.