Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2019, 14:50

Irán ukazuje na USA. Označuje ich za najväčší zdroj destabilizácie na Blízkom východe

Zarif vyjadril presvedčenie, že sa USA nikdy nepreniesli cez úspech iránskej islamskej revolúcie pred 40 rokmi

Irán ukazuje na USA. Označuje ich za najväčší zdroj destabilizácie na Blízkom východe
Zdroj: Reuters

Spojené štáty sú posadnuté Iránom a predstavujú najväčší zdroj destabilizácie na Blízkom východe, je presvedčený iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zarif. Povedal to dnes na mníchovskej bezpečnostnej konferencii v reakcii na sobotňajšie vystúpenie amerického viceprezidenta Mikea Pencea, podľa ktorého Irán plánuje ďalší holokaust a predstavuje najväčšie nebezpečenstvo v regióne Blízkeho východu.

Zarif vyjadril presvedčenie, že sa USA nikdy nepreniesli cez úspech iránskej islamskej revolúcie pred 40 rokmi, a snažia sa od tej doby Irán dostať na kolená. Jeho krajinu podľa Zarifa Washington démonizuje a je ňou "chorobne posadnutý".

Americkému viceprezidentovi Penceovi tiež vyčítal jeho sobotňajšiu "arogantnú požiadavku", aby európski spojenci USA prestali podkopávať americké sankcie a ukončili dohodu o iránskom jadrovom programe, ako už skôr urobil Washington.

Európa, ako v Mníchove zdôraznila nemecká kancelárka Angela Merkelová, aj naďalej usiluje o zachovanie dohody, pretože ju považuje za prínosnú.

Takýto postoj má zatiaľ aj Irán, aj keď dnes Zarifa poznamenal, že trpezlivosť jeho krajiny s politikou USA je len obmedzená. Aj Európa by podľa neho však mohla robiť viac, pokiaľ ide o obchodovanie s Iránom.

Zarifa dnes tiež odmietol obvinenia amerického viceprezidenta týkajúce sa iránskeho antisemitizmu a plánov k holokaustu ako smiešne a veľmi nebezpečné. V skutočnosti však v minulosti napríklad skorší iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád popieral holokaust a predpovedal skoré zničenie Izraela. V krajine sa tiež opakovane uskutočnili výstavy karikatúr na tému vyvražďovania Židov nacistami.

Na otázku o nebezpečenstve vojny s Izraelom dnes Zarifa odpovedal, že ho považuje za veľké. Iránsky prezident Hasan Rúhání počas verejného prejavu vysielanom v štátnej televízii obvinil Izrael a Spojené štáty, že sa snažia Írančanov rozdeliť, a vyhlásil, že jeho krajina sa nátlaku zo strany týchto dvoch štátov nepodvolia.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.